Wydatki strukturalne budzą wiele wątpliwości zarówno u pracowników odpowiedzialnych za klasyfikowanie wydatków strukturalnych, jak i u pracowników księgowości oraz samych kontrolujących prawidłowość ujęcia wydatków w klasyfikacji. Można powiedzieć, że „interpretacja goni interpretację”.
Celem tej książki jest wskazanie zasad prawidłowego klasyfikowania, prowadzenia ewidencji oraz sporządzenia sprawozdania Rb-WS. W książce tej wyjaśnimy kiedy planowany wydatek stanie się wydatkiem strukturalnym oraz jakie zapisy powinny się znaleźć w statucie, planie finansowym i polityce rachunkowości, aby można było prawidłowo sporządzić sprawozdanie Rb-WS.
W interpretacji zawiłych przepisów pomogą również szczegółowe odpowiedzi na 53 praktyczne i najczęściej zadawane pytania w jakich kodach klasyfikacji ujmować wydatki na:
- szkolenia, studia podyplomowe,
- podręczniki, czasopisma, książki,
- remonty, budowę windy dla osób niepełnosprawnych,
- wynagrodzenia konsultantów, pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie, czy wynagrodzenia subsydiowane przy pracach interwencyjnych,
- zakup materiałów biurowych, samochodu, czy też gruntów pod budowę boiska szkolnego.
Książka dotyczy zarówno stanu prawnego na 2009 rok, aby móc sporządzić roczne sprawozdanie Rb-WS za ten rok, jak również sposobu ujęcia i klasyfikowania wydatków strukturalnych w 2010 r Opracowanie nawiązuje bowiem do zmian wprowadzonych przez nową ustawę o finansach publicznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240), która częściowo wchodzi w życie 1.1.2010 r.
W opracowaniu zamieszczono 9 aktów prawnych m.in.: rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej, rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji wydatków strukturalnych, rozporządzenia w sprawie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, rozporządzenie w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych oraz ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.