plan kont dla jednostek budżetowych 2024
Najnowsze 23 uaktualnione wydanie książki Komentarz do planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego już dostępne. Stan prawny to 1 stycznia 2024 r.
Publikacja autorstwa
Marii Augustowskiej i
Wojciecha Rup wydawnictwa
ODDK to fachowa książka opracowana z uwzględnieniem kluczowych dla rachunkowości budżetowej ustaw oraz rozporządzeń, między innymi:
-rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
-ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
Prezentowana pozycja składa się z części I zawierającej komentarz do
planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz części II zawierającej komentarz do planu kont dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
W niniejszym opracowaniu mieści się wnikliwy komentarz do poszczególnych kont oraz wskazanie zasad wyceny składników majątkowych, sposobu i okresu inwentaryzacji, zakresu oraz formy ewidencji szczegółowej, jak również zestawienie charakterystycznych operacji gospodarczych ewidencjonowanych na stronie Wn i Ma poszczególnych kont bilansowych z równoczesnym wskazaniem kont przeciwstawnych.
Zmiany uwzględnione w XXIII wydaniu:
1) omówiono aspekty rachunkowe związane z nowymi zadaniami wprowadzonym w ostatnim czasie do gospodarki finansowej, w tym:
- pracownicze plany kapitałowe,
- Krajowy System e-Faktur (KSeF),
- praca zdalna po zmianach w Kodeksie pracy – aspekty księgowe nowych świadczeń dla pracowników,
- przekazywanie komputerów dla uczniów, bony dla nauczycieli na zakup laptopów,
- rozliczanie sprzedaży końcowej węgla,
2) leksykon najistotniejszych nazw i pojęć rachunkowości budżetowej i powiązanych z nią niektórych kategorii prawa finansowego – jako uzupełnienie głównych treści Komentarza leksykon ułatwi Czytelnikowi zrozumienie złożonych i nieunormowanych do końca zasad ewidencji niektórych zagadnień rachunkowości budżetowej i jej organizacji w jednostce. W tym wydaniu leksykon przedstawiony jest w wersji rozszerzonej o nowe pojęcia, m.in.: Krajowy System e-Faktur, metody ewidencji szczególnych i niestandardowych operacji w rachunkowości budżetowej.