Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Seria: Biblioteka Monitora Prawa Pracy
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 282
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-255-5699-0
Książka Pracownicze urlopy związane z rodzicielstwem 2013. Nowe uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy stanowi kompleksowy poradnik w zakresie udzielania i korzystania ze wszystkich urlopów dotyczących rodzicielstwa oraz zasad ustalania i wypłaty zasiłków z tym związanych.
Całości dopełnia bogaty zbiór pomocnych w praktyce przykładów i wzorów pism, a także tematycznie dobrane orzecznictwo sądowe i akty prawne.
Pracownicze urlopy związane z rodzicielstwem – nowe uprawnienia i obowiązki stron stosunku pracy
-nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego,
-roczny płatny urlop po urodzeniu dziecka,
-nowe zasady przyznawania zasiłków macierzyńskich,
-nowe uprawnienia pracownika ojca.
Od 17.6.2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopów związanych z rodzicielstwem pracownika.
Rozszerzono pakiet uprawnień rodzicielskich – zarówno dla matki, jak i dla pracownika ojca wychowującego dziecko. Zmiany polegają przede wszystkim na wprowadzeniu zupełnie nowej instytucji, jaką jest tzw. urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Zmieniono także m.in. przepisy dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego i odpowiednio dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W efekcie długość płatnych urlopów związanych z urodzeniem (przysposobieniem albo przyjęciem na wychowanie) dziecka będzie wynosić 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i od 65 do 71 tygodni w przypadku urodzenia większej liczby dzieci.
Od 1.10.2013 r. obowiązują nowe zasady udzielania urlopu wychowawczego.
Wprowadzone zmiany są konsekwencją konieczności dostosowania prawa polskiego do wymogów unijnych. W efekcie urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy, umożliwiono jego podział na 5 części, a ponadto wydłużono czas, w którym rodzice mogą wspólnie korzystać z tego świadczenia – z 3 do 4 miesięcy. W opracowaniu szczegółowo omówiono najnowszą – z 26.7.2013 r. – nowelizację Kodeksu pracy.