Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: Praktyczne komentarze
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 372
Oprawa: twarda
Format: A5
ISBN: 978-83-264-8051-5
Cena: 84zł
Nakład wyczerpany
Prezentowany komentarz Funkcje konsulów Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz 2015 jest pierwszym na rynku wydawniczym opracowaniem zawierającym objaśnienia do przepisów ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej, a także do przepisów wykonawczych do tej ustawy.
Złożoność komentowanej materii jest przede wszystkim związana z różnorodnością funkcji pełnionych przez konsulów, których wielość sprawia, że realizują oni uprawnienia, które w warunkach organizacji państwowej są przyznane różnym organom i instytucjom. Są to m.in. funkcje o charakterze ogólnym (polityczne, dyplomatyczne, ekonomiczne, kulturalne), administracyjnym (wydawanie wiz i paszportów, przyjmowanie oświadczeń w sprawie obywatelstwa, czynności konsula jako urzędnika stanu cywilnego), sądowym (czynności notarialne, sprawy spadkowe, opieka i kuratela, doręczanie pism procesowych, reprezentowanie obywateli polskich przed sądami, przesłuchiwanie i porozumiewanie się z aresztowanymi obywatelami polskimi), morskim (w odniesieniu do statków podnoszących polską banderę oraz ich załóg, pasażerów i ładunków).
Omawiana regulacja, od chwili wejścia w życie, sprawia liczne trudności w jej interpretacji i stosowaniu. Dlatego też autorzy przedstawiają w objaśnieniach do poszczególnych przepisów stanowisko judykatury i doktryny, uwzględniając dotychczasowe publikacje (monografie, artykuły i glosy) oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych.
Publikacja Funkcje konsulów Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz 2015 przeznaczona jest dla pracowników służby dyplomatycznej i konsularnej, urzędników organów administracji publicznej oraz samorządowych, a także sędziów, notariuszy, adwokatów i radców prawnych. Zainteresuje również przedstawicieli nauki i studentów wydziałów prawa.