Obszerny zbiór zadań z podstaw rachunkowości finansowej. Zawiera szereg zróżnicowanych zadań (od krótkich, fragmentarycznie opisujących dany problem, po bardziej rozbudowane i szczegółowe, a także mające charakter powtórzeniowy), obejmujących problematykę:
-majątku gospodarczego i źródeł jego finansowania,
-ujmowania operacji bilansowych i wynikowych w ewidencji syntetycznej i analitycznej,
-poprawiania błędów i dokumentacji księgowej,
-sporządzania bilansu oraz rachunku zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym.
Zadania wyróżnia różnorodna konstrukcja oraz prezentacja poszczególnych zagadnień w odmiennych ujęciach, co zmusza do odejścia od schematycznego rozwiązywania zadań i mobilizuje do bardziej kreatywnego podejścia do rachunkowości.
Do zadań dołączono schematy kont, wzory zestawienia obrotów i sald, bilansu, rachunku zysków i strat, a także inne pomocnicze tabele, przeznaczone do wykorzystania przy rozwiązywaniu ćwiczeń. Dodatkowo w opracowaniu znajduje się wzorcowy
plan kont oraz sumy kontrolne, pozwalające na samodzielne sprawdzenie poprawności obliczeń.
Proponowany zestaw ćwiczeń dostosowany jest do programów nauczania podstaw rachunkowości w ramach różnych specjalizacji. Ze względu na dużą różnorodność zawartych zadań oraz stopień ich trudności, może zostać wykorzystany zarówno w trakcie krótkich, jak i bardziej intensywnych kursów z podstaw rachunkowości.
Zbiór przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców: uczniów liceów ekonomicznych, słuchaczy policealnych szkół zawodowych o profilu ekonomicznym, studentów studiów licencjackich i magisterskich. Stanowi również rzetelną podstawę dla słuchaczy kursów księgowych i studiów podyplomowych z zakresu finansów i rachunkowości.
dr Aleksandra Paszkiewicz - Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, adiunkt w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletni wykładowca na wyższych uczelniach, kursach doskonalących wiedzę księgowych oraz studiach podyplomowych.
dr Sylwia Silska-Gembka - Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu, adiunkt w Katedrze Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca z zakresu rachunkowości na wyższych uczelniach i studiach podyplomowych.