Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: PRAKTYCZNE KOMENTARZE
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 536
Oprawa: twarda
Format: A5
ISBN: 978-83-264-3157-9
Cena: 84zł
Nakład wyczerpany
Konwencje UNESCO w dziedzinie kultury. Komentarz 2014 stanowi pierwsze - tak na polskim, jak i zagranicznym rynku wydawniczym - kompleksowe omówienie wszystkich konwencji UNESCO w dziedzinie kultury. Stanowi on tym samym kompendium wiedzy na temat zobowiązań międzynarodowych, a także praktycznych aspektów ich realizacji w Polsce. Przyjęta formuła sprawia, że publikacja obejmuje bardzo szerokie spektrum zagadnień. Odnosi się ona zarówno do problematyki ochrony dóbr kultury w konfliktach zbrojnych, przed ich nielegalnym przywozem, wywozem i przenoszeniem ich własności, jak i zachowania światowego dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego, w tym dziedzictwa podwodnego i niematerialnego. Przedstawione rozważania obejmują również kwestie związane z ochroną różnorodności kulturowej.
Autorami komentarza są doświadczeni eksperci zajmujący się problematyką zarządzania dziedzictwem oraz aspektami prawnymi jego ochrony. Połączenie wiedzy akademickiej z wieloletnią praktyką sprawia, że w opracowaniu znaleźć można zarówno rozważania teoretyczne na tle analizowanych konwencji, jak i propozycje odpowiedzi na pytania występujące w związku z ich stosowaniem.
Adresaci:
Publikacja Konwencje UNESCO w dziedzinie kultury. Komentarz 2014 przeznaczona jest dla praktyków włączonych w ochronę dziedzictwa kulturowego (pracowników administracji, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, służb mundurowych) oraz studentów i naukowców zajmujących się omawianymi zagadnieniami.
"Rozwój kultury i ochrona dziedzictwa kulturowego odgrywa we współczesnym zglobalizowanym świecie coraz większą rolę. Niniejszy komentarz wpłynie z pewnością na upowszechnienie wiedzy w Polsce na temat dorobku prawnego UNESCO w tej dziedzinie. Omawiane konwencje są nie tylko przedmiotem zobowiązań międzynarodowych, ale nade wszystko źródłem nowoczesnych wzorców ochrony oraz upowszechniania kultury i dziedzictwa kulturowego, które mogą i powinny wpłynąć na krajowe regulacje w tym zakresie".
Prof. dr hab. Andrzej Rottermund
Wojciech Kowalski - profesor doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Pracowni Prawa Własności Intelektualnej i na Dobrach Kultury w Katedrze Prawa Cywilnego i Prawa Prywatnego Międzynarodowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego; autor ponad 100 publikacji naukowych. Ekspert UNESCO w sprawach dziedzictwa kulturowego. Od 1998 roku pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury, prowadzi rozmowy bilateralne na temat likwidacji skutków wojny w dziedzinie kultury oraz sprawy odzyskania konkretnych obiektów zrabowanych w czasie okupacji w Polsce, a odnalezionych za granicą.
Katarzyna Zalasińska - doktor nauk prawnych, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, absolwentka brytyjskiego Institute of Art&Law. Ekspert w dziedzinie prawa dziedzictwa kultury współpracujący z wieloma instytucjami publicznymi. Członek Rady Ochrony Zabytków, Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami oraz Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Autorka wielu publikacji poświęconych ochronie zabytków, muzeom oraz rynkowi sztuki.
Katarzyna Piotrowska-Nosek - doktor nauk technicznych w dziedzinie architektury i urbanistyki w specjalności architektura krajobrazu; wieloletni pracownik Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków (obecnie: Narodowy Instytut Dziedzictwa). Członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, ekspert współpracujący z Międzynarodowym Centrum Badań nad Ochroną i Konserwacją Dziedzictwa Kulturowego (ICCROM) w zakresie konwencji światowego dziedzictwa. Autorka artykułów, opracowań i ekspertyz poświęconych ochronie zabytków i krajobrazu.
Hanna Schreiber - doktor nauk humanistycznych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW (Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Wydział Historyczny). Członek Rady Naukowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Wykładowca w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu artykułów oraz ekspertyz poświęconych ochronie kultury, dziedzictwa kulturowego, dóbr kultury, jak również kulturowym aspektom stosunków międzynarodowych.