Autorzy: Wydawnictwo: DIFIN
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 184
Oprawa: miękka
ISBN: 83-7251-563-8
Cena: 38zł
Nakład wyczerpany
Rozwój wymiany handlowej prowadzonej drogą elektroniczną narzucił nowe techniki i metody fakturowania. Spowodowało to, ze dotychczasowe warunki wystawiania faktur papierowych przestały być właściwe. Stąd też, w silad za Dyrektywą Rady 2001 115 WE z dnia 20 grudnia 2001 r., Minister Finansów określił dla polskich podatników VAT szereg wymagań technicznych i prawnych w zakresie elektronicznego fakturowania, obowiązujących od 4 sierpnia 2005 roku. Przy czym - co bardzo istotne - mając na uwadze fakt, by organy podatkowe mogły nadal wykonywać swoje uprawnienia kontrolne.
Zatem począwszy już od 4 sierpnia 2005 roku wystawione faktury można wysyłać albo na piśmie, albo, o ile oczywiście kontrahent uprzednio wyraził na to zgode, elektronicznymi środkami przekazu.
Jest ona godna polecenia szczególnie z uwagi na fakt, że sprawę wystawiania, przesyłania i otrzymywania dokumentów elektronicznymi środkami przekazu z użyciem elektronicznego podpisu regulują już: kodeks cywilny, Kodeks postępowania administracyjnego, ordynacja podatkowa, Prawo zamówień publicznych, ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych i inne. Dzięki tym aktom prawnym nie tylko przedsiębiorca, ale także zwykły obywatel, niedługo już będzie wykorzystywał bezpieczny podpis elektroniczny na szeroką skalę. Oprócz komentarza autorskiego nt. nowych technik i metod fakturowania zużyciem bezpiecznego elektronicznego podpisu, weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, w niniejszej książce zamieszczono także wszystkie niezbędne akty prawne związane z fakturowaniem elektronicznym oraz. wszystkie niezbędne akty prawne związane z elektronicznym podpisem, i to zarówno polskie, jak i unijnie.