Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Seria: Finanse publiczne w praktyce
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 212
ISBN: 978-83-255-5725-6
Stan prawny: 1 października 2013 r.
Prawidłowość składanych dokumentów i skuteczna ich weryfikacja – ważne wskazówki dla zamawiających i oferentów, w tym podmiotów zagranicznych ubiegających się w Polsce o udzielenie zamówienia publicznego
Obowiązujące od 20.2.2013 r. znowelizowane przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów (…) wprowadziły w stosunku do poprzedniego stanu prawnego wiele zmian w zakresie wymagań dokumentacyjnych. Nie usunęły przy tym wszystkich problemów i niejasności, a nawet w pewnym stopniu przyczyniły się do ich wzrostu, częściowo za sprawą nowego podejścia do oceny wykonawcy pod względem szeroko rozumianej rzetelności.
Do książki Dokumenty składane w zamówieniach publicznych w praktyce dołączona jest płyta CD z edytowalnymi wzorami dokumentów.
W niniejszej publikacji Dokumenty składane w zamówieniach publicznych w praktyce + płyta CD przedstawiono zgodne z obowiązującym stanem prawnym informacje istotne zarówno dla wykonawców, jak i zamawiających, dotyczące m.in.:
-dokumentów, których może żądać zamawiający od wykonawców,
-dokumentów skutecznie potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu,
-informacji, które można uznać za tajemnicę przedsiębiorstwa,
-dokumentów od podmiotów trzecich i podmiotów zagranicznych,
-dokumentów przedmiotowych, próbek i certyfikatów,
-pełnomocnictw,
-uzupełniania i wyjaśniania dokumentów lub oświadczeń.
Jedną z podstawowych gwarancji jawności oraz przejrzystości systemu zamówień publicznych, wspomagających efektywną realizację zasady równego traktowania wszystkich uczestników postępowania, jest szybki oraz skuteczny dostęp do informacji o potencjalnym zamówieniu. Jego waga wynika z potrzeby zapewnienia równych szans wykonawcom już na samym początku postępowania.
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego polega na ustaleniu zdolności poszczególnych wykonawców w wymaganym zakresie na podstawie przede wszystkim składanych przez nich odpowiednich dokumentów, żądanych przez zamawiającego na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu.
Obowiązek złożenia dokumentów, które potwierdzają określone okoliczności, spoczywa na wykonawcy i to on musi dołożyć należytej staranności, aby temu obowiązkowi zadośćuczynić, a przez to nie narazić się na negatywne konsekwencje w postaci wykluczenia z postępowania bądź odrzucenia oferty. Zaniechanie w tym zakresie zawsze obciąża wykonawcę, a nie zamawiającego. Prawidłowość złożonych dokumentów, a następnie ich skuteczna weryfikacja może jednakże zostać osiągnięta tylko wtedy, gdy wymagania stawiane wykonawcom są dostatecznie skonkretyzowane, opis sposobu dokonywania oceny spełnienia warunku jest jednoznaczny, a żądane od wykonawców dokumenty zostały konkretnie wymienione.
Obowiązujące od 20.2.2013 r. znowelizowane przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów (…) wprowadziły w stosunku do poprzedniego stanu prawnego wiele zmian w zakresie wymagań dokumentacyjnych. Nie usunęły przy tym wszystkich problemów i niejasności, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że przyczyniły się do ich wzrostu częściowo za sprawą nowego podejścia do oceny wykonawcy pod względem szeroko rozumianej rzetelności.
Tymczasem dokumenty w zamówieniach publicznych odgrywają kluczową rolę. Znajomość zagadnień z nimi związanych jest niezbędna dla osób przygotowujących u zamawiającego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Niemniejszą wiedzę powinni posiadać przedstawiciele wykonawców ubiegających się o zamówienia publiczne. Dlatego niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom obydwu stron postępowania, w tym podmiotom zagranicznym ubiegającym się w Polsce o udzielenie zamówienia publicznego.
Publikacja Dokumenty składane w zamówieniach publicznych w praktyce + płyta CD ma przede wszystkim charakter praktyczny. Obejmuje więc swym zakresem nie tylko informacje teoretyczne, ale także przykłady zastosowania przepisów w praktyce i porady autorki – doświadczonego praktyka. Cennym uzupełnieniem publikacji są liczne wzory dokumentów, oświadczeń i pełnomocnictw gotowych do wykorzystania w codziennej pracy, a także tezy z najnowszych wyroków Krajowej Izby Odwoławczej wydanych po 20.2.2013 r. (tj. wejściu w życie nowelizacji Pzp).
Publikacja Dokumenty składane w zamówieniach publicznych w praktyce + płyta CD ułatwi procedowanie zarówno osobom rozpoczynającym dopiero pracę w zamówieniach publicznych, jak i bardziej zaawansowanym w procesie zmierzającym do wydatkowania środków publicznych zgodnie z przepisami.