Zamówienia na usługi społeczne
Instytucja Zamówień usług społecznych to nowum zarówno na gruncie przepisów unijnych, jak i przepisów krajowych. Wprowadziła je ostatnia nowelizacja
ustawy Prawo zamówień publicznych w rozdziale szóstym. Mimo tej normalizacji pojawiło się wiele niejasności zwłaszcza w zakresie, jakie zamówienia mogą być uznane za usługi społeczne, a jakie nie. Poradnik pomoże każdemu zamawiającemu rozstrzygnąć ten dylemat.
Nabywanie usług społecznych nie jest wolne od obowiązków czy formalizmów nałożonych przez ustawodawcę na zamawiającego. Przede wszystkim regulacje dotyczące zamówień na usługi społeczne o wartości równej lub przekraczającej progi unijne zostały przeniesione do krajowych przepisów wprost z dyrektyw unijnych. Co za tym idzie obowiązki jakie ciążą na instytucji zamawiającej też zostały przeniesione z dyrektyw. Polski ustawodawca nie tylko odwzorował przepisy unijne w ustawie, ale także dodał dodatkowe regulacje.
W książce
Zamówienia na usługi społeczne zajmujemy się praktyczną stroną zamówień na usługi społeczne m.in.
- katalogiem usług społecznych,
- progami kwotowymi,
- prowadzeniem postępowań na usługi społeczne.
Dodatkowo w poradniku znajduje się wzór ogłoszenia o zamówienia dla postępowań na usługi społeczne poniżej progów unijnych, a także konkretne odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania po stronie zamawiających.