Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 2
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 324
Oprawa: miękka
Format: B5
ISBN: 978-83-264-4041-0
Każda organizacja to złożony system, na który powinno się patrzeć z wielu perspektyw. Najczęściej audyt organizacyjny oznacza albo spojrzenie z punktu widzenia ekonomicznego, albo z punktu widzenia operacji. Kiedy jednak trzeba dokonać poważnych zmian w organizacji, oznacza to najczęściej konieczność zmian w mentalności. Tymczasem mało jest narzędzi diagnostycznych do oceny sposobu myślenia w organizacji, a przeprowadzanym w tej dziedzinie badaniom można często zarzucić, że ich wyniki są niejednoznaczne i nie wykazują, czy organizacja jest zdrowa czy chora, a jeśli chora, to co konkretnie należałoby zrobić, by ją uzdrowić.
Autor tej książki - praktyk, który sam jako konsultant zdiagnozował ponad 100 organizacji - proponuje bardzo szeroki zakres zaawansowanych narzędzi diagnostycznych do badania organizacji. Przede wszystkim zaś - co jest ewenementem - pierwszą klasyfikację modeli mentalnych związanych z życiem organizacyjnym, które nazywa patologiami organizacyjnymi. Prezentuje opisy dwunastu najczęściej występujących patologii wraz z wyjaśnieniami, jak sobie z nimi poradzić.
Każda z patologii jest zilustrowana odpowiednim studium przypadku i określona za pomocą pięciu osi, opisujących kolejno: łatwo dostrzegalne objawy patologii, patologie związane z osobami kierującymi organizacjami, nieprawidłowości operacji i procesów, patogenne oddziaływanie środowiska organizacji i rozwój zjawisk patologicznych w czasie. W części o charakterze narzędziowym omówiono szczegółowo takie zagadnienia jak:
-proces diagnostyczny i rola, jaką odgrywają w nim specjaliści z różnych dziedzin,
-badania diagnostyczne prowadzone przy użyciu map poznawczych,
-najważniejsze metody diagnostyczne i sposoby analizowania ich wyników,
-metody tworzenia wybranych testów psychologicznych.
Adresaci:
Nie chodzi tu o kolejną metodę pod chwytliwą nazwą - ta książka jest podręcznikiem dla wymagającego czytelnika, który przeszedł już przez fazę gadżetów i szuka solidnej wiedzy osadzonej w badaniach i w praktyce. Jest lekturą obowiązkową dla konsultantów i trenerów zarządzania oraz wartościową pozycją dla menedżerów organizacji, w których mogą występować patologie.
Dr Ryszard Stocki - doktor psychologii, doradca w zakresie zarządzania, adiunkt Zakładu Psychologii Eksperymentalnej Instytutu Psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inicjator kształcenia studentów z wykorzystaniem trwającej dwa lata symulacji firmy usługowej, którą studenci sami tworzą i którą zarządzają, starając się zaoferować swoje usługi na prawdziwym rynku. Autor prac z zakresu organizacji i zarządzania, w tym książek: Patologie organizacyjne - diagnoza i interwencja, Zarządzanie dobrami, Zaszczytny obowiązek. Jest twórcą narzędzia do samodzielnego tworzenia szkoleń "GEN - kreator szkoleń" zamieszczonego w produkcie elektronicznym dla kadrowców "Serwis HR".