Autorzy: Wydawnictwo: LexisNexis
Wydanie: 1
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 760
Oprawa: twarda
Format: B5
ISBN: 978-83-7806-289-9
Cena: 175zł
Nakład wyczerpany
Oddawany do rąk Czytelników komentarz zawiera szeroką interpretację przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, które regulują proces budowlany na wszystkich jego etapach, a także przepisów innych aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń), które są funkcjonalnie powiązane z procesem inwestycyjno-budowlanym.
Autorzy starali się wyjaśnić, m.in. to, jakie czynności i działania powinien podjąć inwestor, zanim rozpocznie roboty budowlane na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, aby proces inwestycyjno-budowlany był zgodny z obowiązującym prawem, jakie przysługują inwestorowi prawa i jakie obowiązki mogą nałożyć na niego organy administracji publicznej w celu doprowadzenia budowy do stanu zgodnego z prawem (legalizacja samowoli budowlanej). Ponadto omówiono zagadnienia związane ze sprawowaniem samodzielnych funkcji w budownictwie, ponoszeniem odpowiedzialności karnej i zawodowej, a także kwestie szczególne takie jak katastrofa budowlana.
W książce uwzględniono wszystkie dotychczasowe zmiany ustawodawcze do Prawa budowlanego, w tym najnowsze: ustawę z 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw oraz ustawę z 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej, która w części nowelizującej Prawo budowlane wchodzi w życie 1 lipca 2012 r.
Publikacja będzie stanowić pomoc w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się w procesie inwestycyjno-budowlanym. Autorzy komentarza mają nie tylko kwalifikacje naukowe, ale są także prawnikami praktykami – sędziami albo asystentami sędziów. W niniejszym opracowaniu korzystają zatem nie tylko z dorobku judykatury, uwzględniając orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych, Naczelnego Sądu Administracyjny, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, oraz ustaleń doktryny, ale także posiłkują się swoim doświadczeniem zawodowym.
Książka zawiera skorowidz, ułatwiający odnalezienie poszczególnych instytucji i zagadnień z zakresu Prawa budowlanego. Artykuły ustawy zostały opatrzone tytulikami obrazującymi ich treść.
Prawo budowlane. Komentarz jest adresowany nie tylko do prawników praktyków: sędziów sądów administracyjnych, adwokatów, radców prawnych, ale także do pracowników organów administracji publicznej, osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, rzeczoznawców budowlanych oraz innych uczestników procesu budowlanego, a w szczególności do inwestorów, którzy zamierzają podjąć samodzielnie wykonywanie robót budowlanych. Publikacje będzie także pomocna pracownikom nauki oraz studentom wydziałów prawa oraz studiów technicznych.