Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz

Książka Kodeks Prawa Kanonicznego. Komentarz w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Majer Piotr


Wydawnictwo:  

Wolters Kluwer S.A.


Wydanie:  1
Rok wydania:  

2011


Ilość stron:  1992
Oprawa:  twarda
Format:  A5
ISBN:  
978-83-264-0099-5
Cena: 269zł
Nakład wyczerpany
Opis
Komentarz do Kodeksu Prawa Kanonicznego - najważniejszego spośród aktów ustawodawczych Jana Pawła II - opracowali kanoniści z Uniwersytetu Nawarry; ich praca doczekała się kilku wydań oraz tłumaczeń na wiele języków.

Polskie wydanie uwzględnia nowelizacje kanonów dokonane przez Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Komentarz do kanonów, w zasadniczej części pochodzący z ostatniej edycji hiszpańskiej (2007 r.), został uzupełniony odniesieniami do obowiązującego w Polsce partykularnego prawa kanonicznego oraz prawa polskiego.

Publikacja zawiera wszystkie wydane dotychczas interpretacje autentyczne kanonów Kodeksu. Każdy kanon opatrzony jest ponadto wskazaniem analogicznych przepisów Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich. Zawarte w publikacji wykazy, tabele i indeksy umożliwiają ustalenie miejsc publikacji dokumentów oraz zlokalizowanie ich zarówno w samym Komentarzu, jak i poza nim.

Komentarz napisany jest w przystępny sposób, dlatego może stanowić pomoc dla wszystkich osób zainteresowanych prawem kanonicznym.

Publikacja zawiera najważniejsze dokumenty prawa kanonicznego wydane po promulgacji Kodeksu; są wśród nich akty papieskie, w tym konstytucje apostolskie (np. Universi Dominici gregis, Pastor Bonus) i dokumenty dykasterii Kurii Rzymskiej.

Wśród dokumentów znajdują się m.in.:

- instrukcja Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, Dignitas connubii z 2005 r., która szczegółowo reguluje zasady procesu kanonicznego w sprawach o nieważność małżeństwa;
- instrukcja Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych Sanctorum Mater z 2007 r. na temat procedur obowiązujących w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych.

Polskie ustawodawstwo zostało obszernie uwzględnione nie tylko w komentarzach. W Dodatku znajduje się zestawienie dokumentów promulgowanych przez Konferencję Episkopatu Polski po 1983 r. oraz wybrane przepisy polskiego prawa wyznaniowego. Ważniejsze akty prawne zostały przytoczone w całości, m.in.:

- instrukcja KEP o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim;
- Konkordat z 1993 r. między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską;
- ustawa z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Nakład wyczerpany
... jest pusty