W opracowaniu czytelnik znajdzie przystępne omówienie przepisów ustawy regulujących:
nawiązanie i ustanie stosunku pracy,
urlopy pracownicze,
wynagrodzenia za pracę,
czas pracy,
odpowiedzialność pracowników,
uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem,
bezpieczeństwo i higienę pracy.
W czwartym wydaniu zostały uwzględnione wszystkie zmiany ustawodawcze, które miały miejsce od czasu poprzedniej edycji w 2016 r., w tym te najnowsze – wynikające z RODO oraz ustawy z 10.05.2018 r. o ochronie danych osobowych, regulujące dozwolony monitoring pracowników i monitoring poczty elektronicznej (nowe art. 22(2) i 22(3) k.p.) – a także inne, dotyczące m.in.:
ograniczenia handlu w niedzielę,
możliwości prowadzenia i przechowywania przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracowników (dokumentacja pracownicza) w formie papierowej lub elektronicznej – wejdą w życie 1.01.2019 r.,
skrócenia okresu przechowywania dokumentacji pracowniczej do 10 lat – wejdzie w życie 1.01.2019 r.,
dokonywania wypłaty wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy (forma bezgotówkowa) jako preferowanego sposobu wypłaty wynagrodzenia – wejdzie w życie 1.01.2019 r.
Książka zawiera starannie wybrane orzecznictwo sądowe oraz bogatą literaturę z dziedziny prawa pracy. Czytelnik ma również możliwość zapoznania się z oryginalną argumentacją prawniczą, przydatną zwłaszcza w sprawach z zakresu prawa pracy. Korzystanie z komentarza ułatwi szczegółowy indeks rzeczowy.
Autorami opracowania są wybitni przedstawiciele nauki z różnych ośrodków naukowych w całym kraju oraz praktycy prawa pracy.
Publikacja jest przeznaczona dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, kierowników i pracowników działów personalnych fi rm oraz związkowców. Zainteresuje także przedstawicieli nauki prawa pracy oraz aplikantów.