Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Finanse publiczne. Komentarz praktyczny 2013 (z suplementem elektronicznym)

Książka Finanse publiczne. Komentarz praktyczny 2013 (z suplementem elektronicznym) w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Ruśkowski Eugeniusz, Salachna Joanna


Wydawnictwo:  

ODDK


Rok wydania:  

2013


Ilość stron:  1244
Oprawa:  miękka klejona
Format:  B5
ISBN:  
978-83-7804-118-4
Do pobrania:
Cena: 225zł
Nakład wyczerpany
Opis
Wybitnie praktyczny i wnikliwy komentarz do:
-ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz
-ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych.

Nastawiony na praktyków komentarz do ustawy zawiera pogłębioną analizę problemów, które występują lub mogą występować w praktyce. Szczegółowe reguły opracowywania i wykonywania budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz zasady i tryb gospodarowania środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej.
    
Najnowszy stan prawny – na rok 2013, w tym szczegółowe zmiany dotyczące budżetowania zadaniowego i wieloletniego planowania finansowego.

Uwaga! formalnie, od dnia wejścia w życie komentowanej ustawy upłynęły nieco ponad trzy lata, był to jednak okres intensywnego jej dostosowywania do zmieniających się warunków gospodarczych i finansowych oraz testowania nowych regulacji. W ich wyniku w omawianym czasie kilkunastokrotnie zmieniano przedmiotową ustawę, tworząc często zupełnie nowe instytucje i rozwiązania. Istotna jest też praktyka stosowania niektórych przepisów ustawy, związana z wydawaniem nowych aktów wykonawczych i rozwojem nowych instytucji. Dotyczy to zwłaszcza układu wykonawczego, zwanego powszechnie „budżetem zadaniowym”.

Najnowsze orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, sądów administracyjnych oraz regionalnych izb obrachunkowych, a także piśmiennictwo dotyczące omawianych zagadnień.
    
Przykłady obrazujące funkcjonowanie przepisów w ramach prowadzenia gospodarki finansowej przez jednostki sektora finansów publicznych oraz skutki obowiązujących regulacji.
    
Wyjątkowy zespół autorski, złożony z przedstawicieli nauki i – w przeważającej większości – wieloletnich praktyków, byłych lub aktualnych sędziów NSA, wojewódzkich sądów administracyjnych, członków Kolegium RIO lub członków SKO, z których niektórzy byli lub są członkami Głównej Komisji Orzekającej lub komisji orzekających pierwszej instancji w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych – gwarantujący najwyższy poziom merytoryczny opracowania.

Syntetyczny i zrozumiały dla Czytelnika sposób prezentacji poszczególnych rozwiązań i konstrukcji ustawy.
    
Indeks rzeczowy, który pozwala na szybkie odnalezienie zagadnienia uregulowanego w ustawie.
    
Publikacji Finanse publiczne. Komentarz praktyczny 2013 (z suplementem elektronicznym) towarzyszy suplement elektroniczny zawierający treść Komentarza w formacie PDF z użytecznymi hiperłączami pozwalającymi każdemu użytkownikowi szybko i łatwo przemieszczać się pomiędzy artykułami ustawy, a także edytować i drukować potrzebne fragmenty komentarza.

Opracowanie komentarza do ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych to poważne zadanie dla wielu „Herkulesów”, a jednocześnie praca syzyfowa. Niewiele polskich uniwersyteckich ośrodków prawa finansowego jest zdolne do podjęcia się tak złożonego opracowania interpretacyjnego, mającego na celu jednocześnie względy utylitarne – przybliżenia treści i sensu komentowanej ustawy szerokiemu kręgowi odbiorców. Ośrodek białostocki skupiony wokół osoby prof. zw. dr. hab. Eugeniusza Ruśkowskiego jest do napisania trzeciej już wersji tego Komentarza znakomicie przygotowany merytorycznie. (…) Autorzy poszczególnych komentarzy do artykułów ustawy o finansach publicznych mają ponadto cenne doświadczenie zawodowe z tej problematyki – pracując jednocześnie na stanowiskach sędziów finansowych w wojewódzkich czy Naczelnym Sądzie Administracyjnym, w regionalnych izbach obrachunkowych, samorządowych kolegiach odwoławczych czy komisjach orzekających w sprawach naruszenia dyscypliny finansów publicznych. (…)
Z własnych doświadczeń jako profesora nauk prawnych i sędziego NSA wiadomo mi, iż do lektury dwóch poprzednich wydań Komentarza sięgali (…) w szerokim zakresie pracownicy różnych jednostek sektora finansów publicznych (np. księgowi, kierownicy jednostek sektora finansów publicznych, audytorzy, radcowie prawni, sędziowie, pracownicy i członkowie RIO). Świadczy to zatem o tym, iż osoby te znajdowały tam odpowiedź i rozwiązanie nurtujących ich trudnych problemów.
Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Małeckiego

Autorzy:
prof. dr hab. Eugeniusz Ruśkowski
Profesor zwyczajny nauk prawnych; kierownik Katedry Finansów Publicznych i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. W latach 1994–1998 sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, w latach 2003–2008 członek Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych, w latach 2005–2011 członek zapasowy Rady Nadzorczej Europejskiego Biura do spraw Przeciwdziałania Oszustwom (OLAF). Aktualnie – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Finansowców Krajów Europy Środkowej i Wschodniej „Centrum” oraz przewodniczący rad naukowych krajowych i zagranicznych czasopism naukowych. Autor około 320 publikacji z zakresu finansów publicznych i prawa finansowego, w tym kilkudziesięciu opracowań w językach obcych.

dr hab. Joanna Małgorzata Salachna
Dr hab. nauk prawnych; profesor w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku oraz przewodnicząca Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy RIO w Białymstoku; autorka ponad stu publikacji specjalizująca się w problematyce finansów lokalnych oraz odpowiedzialności prawnofinansowej.

Jadwiga Glumińska-Pawlic
Dr hab. nauk prawnych; profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów jednostek samorządu terytorialnego i prawa podatkowego. Arbiter Sądu Arbitrażowego przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. W latach 1993–1995 członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach, a następnie (do roku 2010) członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach. Doradca podatkowy.

Paweł Janusz Lewkowicz
Dr nauk prawnych; adwokat; adiunkt w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu finansów publicznych i prawa podatkowego.

Anna Ostrowska
Dr nauk prawnych; adiunkt w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku; członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku; członek Regionalnej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych; autorka kilkudziesięciu publikacji z zakresu finansów państwa i samorządu terytorialnego.

Sławomir Presnarowicz
Dr nauk prawnych; adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Białymstoku; autor i współautor kilkudziesięciu prac z zakresu prawa finansowego i podatkowego, specjalizujący się w procedurach finansowych.

Wojciech Stachurski
Dr nauk prawnych; sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku; autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa podatkowego i kontroli finansowej.

Janusz Stankiewicz
Dr hab. nauk prawnych; profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku
i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Nauk Społecznych w Otwocku; autor kilkudziesięciu pozycji z zakresu finansów publicznych i prawa finansowego; współautor dzieła System prawa finansowego, Warszawa 2010.

Marcin Tyniewicki
Dr nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oraz członek Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku; autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu finansów publicznych, w tym finansów Unii Europejskiej.

Piotr Woltanowski
Dr nauk prawnych; kierownik Zakładu Finansów Publicznych w Wyższej Szkole Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku; adiunkt WSAP; sekretarz Zarządu Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej; autor ponad dwudziestu publikacji z zakresu finansów publicznych i prawa finansowego.

Urszula K. Zawadzka-Pąk
Dr nauk prawnych w Katedrze Finansów i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; specjalista z zakresu budżetu zadaniowego; absolwentka prawa na Uniwersytecie w Białymstoku, lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim, prawa i zarządzania finansami publicznymi na Uniwersytecie Paryż 1 Panteon-Sorbona (Master 2); autorka publikacji z zakresu prawa finansowego, w tym dotyczących budżetu zadaniowego w Polsce, Francji i Wielkiej Brytanii.
Nakład wyczerpany
Inne pozycje tego autora
Książka Nowa ustawa o finansach publicznych wraz z ustawą wprowadzającą. Komentarz praktyczny (z suplementem elektronicznym) w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Nowa ustawa o finansach publicznych wraz z ustawą wprowadzającą. Komentarz praktyczny (z suplementem elektronicznym)
Obszerny komentarz do nowej ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych obowiązującej od 1stycznia 2010 r. oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 200...
Cena: 250,00zł
Książka Finanse samorządowe. 580 pytań i odpowiedzi w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Finanse samorządowe. 580 pytań i odpowiedzi
Książka jest kompendium wiedzy o regulacjach prawnych dotyczących finansów samorządowych oraz o problemach pojawiających się w praktyce i sposobac...
Cena: 145,00zł
Książka Budżet samorządowy i wieloletnia prognoza finansowa. Projektowanie, wykonywanie, sprawozdawczość (z suplementem elektronicznym) w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Budżet samorządowy i wieloletnia prognoza finansowa. Projektowanie, wykonywanie, sprawozdawczość (z suplementem elektronicznym)
Jak prawidłowo, zgodnie z przepisami przeprowadzić procedurę budżetową (w tym opracować budżet, stworzyć i podjąć uchwałę budżetową, przeprowadzić jej...
Cena: 165,00zł
Książka Finanse publiczne 2014. Komentarz praktyczny (z suplementem elektronicznym) w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Finanse publiczne 2014. Komentarz praktyczny (z suplementem elektronicznym)
Jedyny na rynku komentarz do ustawy o finansach publicznych uwzględniający ostatnią nowelizację - stan prawny na dzień 8 kwietnia 2014 r.WYBITNIE PRAK...
Cena: 219,00zł
Książka Roczność i wieloletniość w finansach publicznych w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Roczność i wieloletniość w finansach publicznych
Stan prawny: 1.08.2014 r."Roczność i wieloletniość to postulaty prawidłowości, na których winny być oparte procesy zarządzania finansami publicznymi, ...
Cena: 82,00zł
Książka Komentarz do ustawy o finansach publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Komentarz do ustawy o finansach publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego
Ustawa o finansach publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego Komentarz Praktyczny komentarz do wybranych przepisów ustawy o finansa...
Cena: 215,00zł
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
Książka Dokumentacja rozliczeniowa środków unijnych. Przygotowywanie i opisywanie dokumentów księgowych i pozaksięgowych w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Dokumentacja rozliczeniowa środków unijnych. Przygotowywanie i opisywanie dokumentów księgowych i pozaksięgowych
Poprawność wszelkiego rodzaju dokumentacji (nie tylko stricte księgowej) związanej z rozliczeniem środków uzyskanych z dotacji unijnych (środki unijne...
Cena: 130,00zł
... jest pusty