Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Brak świadomości albo swobody przy sporządzaniu testamentu. Wydanie 2

Książka Brak świadomości albo swobody przy sporządzaniu testamentu. Wydanie 2 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Wierciński Jacek


Wydawnictwo:  

LexisNexis


Wydanie:  2
Seria:  Monografie
Rok wydania:  

2013


Ilość stron:  296
Oprawa:  miękka
Format:  A5
ISBN:  
978-83-7806-862-4
Do pobrania:
Cena: 69zł
Nakład wyczerpany
Opis
Brak świadomości albo swobody przy sporządzaniu testamentu stanowi pierwsze w polskiej literaturze całościowe i pogłębione opracowanie problematyki niesprawności umysłowej człowieka i jej wpływu na sporządzenie testamentu.

Zarzut, że spadkodawca sporządził testament w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podjęcie decyzji i wyrażenie woli, należy do najczęściej podnoszonych w sporach o spadek. Autor wskazuje, że o braku świadomości można mówić wtedy, gdy spadkodawca nie był w stanie zrozumieć natury tej czynności, objąć pamięcią i rozumieniem tego, czym rozporządza, kto należy do jego żyjących potomków i innych osób bliskich, albo cierpi na urojenia lub omamy mające wpływ na jego rozrządzenia testamentowe. Z kolei brak swobody jest skutkiem zewnętrznego wpływu, który tak osłabił wolę spadkodawcy, że została ona zastąpiona cudzą wolą. Może mieć to miejsce wtedy, gdy testator był podatny na cudzy wpływ i istniała sposobność doprowadzenia go do rozrządzenia, które przynosi nieuzasadnioną korzyść beneficjentowi, a powoduje pokrzywdzenie jego naturalnych spadkobierców. Wymienione elementy są w książce przedmiotem szczegółowych rozważań.

Książka Brak świadomości albo swobody przy sporządzaniu testamentu. Wydanie 2 jest przeznaczona dla wszystkich osób zajmujących się prawem spadkowym w teorii i w praktyce, w tym dla sporządzających testamenty notariuszy i rozstrzygających spory o spadek sędziów oraz adwokatów i radców prawnych, którzy w nich uczestniczą. Będzie również przydatna dla biegłych sądowych opiniujących stan testatora w chwili sporządzania testamentu.

Dr hab. Jacek Wierciński jest adiunktem w Katedrze Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego, radcą prawnym, członkiem zespołów problemowych do spraw prawa spadkowego i prawa rodzinnego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego powołanych do opracowania przepisów nowego Kodeksu cywilnego, autorem wielu publikacji naukowych. Specjalizuje się w prawie spadkowym, zagadnieniach ochrony dóbr osobistych i międzynarodowym prawie rodzinnym.
Nakład wyczerpany
... jest pusty