Stan prawny: 1.10.2012 r.
Podatek od nieruchomości w orzecznictwie sądów administracyjnych. Komentarz. Linie interpretacyjne 2013 jest jedynym na rynku opracowaniem zawierającym pełną i uporządkowaną przedmiotowo prezentację wyroków sądów administracyjnych wraz z analizą tendencji orzeczniczych w zakresie podatku od nieruchomości. Opracowanie zawiera orzeczenia z lat 2003-2011.
W książce Podatek od nieruchomości w orzecznictwie sądów administracyjnych. Komentarz. Linie interpretacyjne 2013 omówiono szczegółowo między innymi najbardziej kontrowersyjne aktualnie zagadnienia, takie jak:
-zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości,
-związanie przedmiotu opodatkowania z działalnością gospodarczą,
-zasady ustalania podstawy opodatkowania budowli przemysłowych,
-zasady ustalania stawek podatku od nieruchomości,
-zakres zwolnień z podatku od nieruchomości.
Adresaci:
Publikacja Podatek od nieruchomości w orzecznictwie sądów administracyjnych. Komentarz. Linie interpretacyjne 2013 przeznaczona jest dla doradców podatkowych i radców prawnych, pracowników samorządowych organów podatkowych oraz sędziów. Może stanowić cenną pomoc dla podatników.
"Przepisy o podatku od nieruchomości od wielu lat sprawiają istotne trudności interpretacyjne. Jak dotąd żadna korekta legislacyjna nie poprawiła tego stanu rzeczy. Stan prawa jest na tyle niezadowalający, że prawo w omawianym zakresie tworzy w istocie rzeczy orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego. Analizy tego orzecznictwa zawarte w recenzowanej książce umożliwiają - po pierwsze - rozeznanie istoty poszczególnych problemów, przed jakimi stają zarówno bezpośredni adresaci prawa, a następnie sądy, po drugie - pozwalają na wyrobienie sobie przez czytelnika oceny waloru poszczególnych orzeczeń oraz całych linii orzeczniczych, jakie się tu ukształtowały. Zespół autorów składa się z doświadczonych komentatorów, daje rękojmię analizy na najwyższym poziomie merytorycznym, a jednocześnie prowadzonej w sposób przystępny i nakierowany na odbiorcę - praktyka podatkowego".
Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński
Tomasz Brzezicki - doktor nauk prawnych, radca prawny, pracownik Katedry Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu, autor kilkudziesięciu prac z zakresu prawa administracyjnego oraz podatków i opłat lokalnych.
Krzysztof Lasiński-Sulecki - doktor nauk prawnych, doradca podatkowy, pracownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w latach 20112012 senior tax researcher w Institut für Österreichisches und Internationales Steuerrecht, Wirtschaftsuniversität Wien, członek pozaetatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu, współpracownik IBFD w Amsterdamie, autor około dwustu opracowań z zakresu prawa podatkowego oraz prawa celnego.
Paweł Majka - doktor nauk prawnych, członek etatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie, adiunkt w Pracowni Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor kilkudziesięciu opracowań z zakresu prawa podatkowego.
Wojciech Morawski - doktor nauk prawnych, radca prawny, pracownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek pozaetatowy Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu, autor ponad dwustu opracowań z zakresu prawa podatkowego, prawa celnego oraz prawa ubezpieczeń społecznych, członek kolegiów redakcyjnych Przeglądu Podatkowego, Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego i Kwartalnika Prawa Podatkowego.
Jacek Wantoch-Rekowski - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Budżetowego i Finansów Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor kilkudziesięciu opracowań z zakresu prawa finansowego oraz prawa ubezpieczeń społecznych.
Olgierd Łunarski - doktor nauk prawnych, radca prawny, kierownik Pracowni Finansów Publicznych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor kilkudziesięciu opracowań z zakresu prawa podatkowego.