Stan prawny: 15.06.2014 r. z uwzględnieniem zmiany wynikającej z ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r. (Dz. U. poz. 827)
W komentarzu w sposób szczegółowy i praktyczny omówiono przepisy art. 353-534 kodeksu cywilnego dotyczące części ogólnej prawa zobowiązań. Sformułowane zostały tam podstawowe normy prawa zobowiązań, do których należy zaliczyć zasadnicze dla prawa kontraktowego zasady: swobody umów, pacta sunt servanda, rebus sic stantibus, nominalizmu itd. Mają one szczególne znaczenie dla obrotu gospodarczego, wykonywania umów oraz skutków odstępstwa od prawidłowego modelu wykonania zobowiązania.
Autorzy - specjaliści prawa cywilnego - omawiają zagadnienia dotyczące m.in.:
zobowiązań solidarnych,
bezpodstawnego wzbogacenia,
zmiany wierzyciela lub dłużnika,
skutków niewykonania zobowiązań,
ochrony wierzyciela w razie niewypłacalności dłużnika.
W opracowaniu uwzględniono zmiany legislacyjne, jakie miały miejsce od czasu ostatniego wydania w 2010 r., w tym zmiany wprowadzone przez ustawę z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, która wejdzie w życie 25 grudnia 2014 r., a także najnowsze orzecznictwo sądu najwyższego, dorobek doktryny oraz aktualną literaturę przedmiotu.
Adresaci:
Publikacja skierowana jest do prawników praktyków, w tym sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy i aplikantów tych zawodów prawniczych. Nie brak tu również rozważań mogących zainteresować przedstawicieli nauki prawa cywilnego.
Dr hab. Zdzisław Gawlik - profesor nadzwyczajny w Zakładzie Prawa Cywilnego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu i w Katedrze prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Dr hab. Andrzej Janiak - profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i w Katedrze Prawa Gospodarczego na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Andrzej Kidyba - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalista w zakresie prawa handlowego, gospodarczego i cywilnego; ukończył aplikację sędziowską i zdał egzamin radcowski; autor, współautor oraz redaktor ponad 250 publikacji, w tym kilkudziesięciu książek i opracowań naukowych: wielokrotnie wznawianych komentarzy (m.in.
Kodeks spółek handlowych. Komentarz,
kodeks cywilny. Komentarz), podręczników i monografii, glos, artykułów publikowanych w Polsce i za granicą; arbiter w licznych międzynarodowych i krajowych postępowaniach arbitrażowych. Współpracuje z wieloma europejskimi ośrodkami naukowymi, wykłada w Studienstiftung des deutschen Volkes. Jest konsulem honorowym Republiki Federalnej Niemiec; ekspert komisji sejmowych i Rządu RP.
Grzegorz Kozieł - doktor nauk prawnych; adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego w Instytucie Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; absolwent WPiA UMCS, a także L'École Franco-Polonaise Post-Dîplomé d'Organisation et de Géstion, EDHEC Bussines Shool Lille-Nice - UMCS; wykłady (UMCS - WPiA; Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie) z przedmiotów: Prawo handlowe, Zarys prawa handlowego, Zasady działania jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, Zbywanie praw i obowiązków w handlowych spółkach osobowych; Prawo gospodarcze, Prowadzenie spraw i reprezentacja przedsiębiorców, Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej; autor publikacji z zakresu dofinansowania projektów inwestycyjnych i doradczych dla przedsiębiorców (m.in. Spółka z o.o., jak Beneficjent dotacji z funduszy UE (w:) Polska spółka z o.o. w Unii Europejskiej, red. A. Kidyba, Warszawa 2006-2007), a także publikacji (np. Powstanie stosunku członkostwa w handlowej spółce osobowej jako konsekwencja ustania bytu prawnego wspólnika, Rejent 2009, nr 3), glos (m.in. Dopuszczalność przeniesienia na zapisobiorcę ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki jawnej obciążonego zapisem, Glosa 2010, z. 3) i monografii (Przeniesienie praw i obowiązków wspólników w handlowych spółkach osobowych. Uwagi na gruncie regulacji art. 10 k.s.h., Kraków 2006) z zakresu prawa spółek handlowych, współautor komentarza do kodeksu cywilnego (Kodeks cywilny. Komentarz, t. III, Zobowiązania. Część ogólna, red. A. Kidyba, Warszawa 2010); uczestnik konferencji naukowych z zakresu prawa cywilnego i handlowego (w tym m.in. Ustawowe ograniczenia swobody kontraktowej, Kraków-Wierchomla 2010); specjalizuje się w problematyce prawa cywilnego, handlowego i gospodarczego, w tym prawa zobowiązań, prawa spółek oraz dofinansowania dla przedsiębiorców z programów UE.
Prof. dr hab. Adam Olejniczak - pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego, wybitny znawca przedmiotu
Dr Agnieszka Pyrzyńska - adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Tomasz Sokołowski - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Cywilnego, Handlowego i Ubezpieczeniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; w latach 1998-2008 kierownik Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Gdańskiego; adwokat. Specjalizuje się w prawie cywilnym, jest znawcą prawa rodzinnego; ekspert Komisji ds. Rodziny w Sejmie RP III i IV Kadencji; należał do zespołu prawa rodzinnego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego; autor i wspołautor licznych publikacji z zakresu prawa cywilnego (Władza rodzicielska nad dorastającym dzieckiem, 1987; Skutki prawne rozwodu, 1996; Prawo rodzinne. Zarys wykładu, 2004, wyd. 6 2013; Umowy w obrocie gospodarczym, 2006; System Prawa Prywatnego, t. 11: Prawo rodzinne i opiekuńcze, 2009; Kodeks cywilny. Komentarz, t. 1: Część ogólna, 2009, t. 3: Zobowiązania, 2010; Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, 2010, wyd. 2 2013).