kodeks cywilny. Komentarz 2012. Własność i inne prawa rzeczowe. TOM II. Wydanie 2 zawiera komentarz do przepisów księgi drugiej kodeksu cywilnego dotyczących prawa własności oraz innych praw rzeczowych, w tym przepisy dotyczące, m.in.:
-nabycia i utraty własności, wykonywania prawa własności,
-zasiedzenia,
-ochrony własności,
-użytkowania wieczystego,
-ograniczonych praw rzeczowych: użytkowania, zastawu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, hipoteki, służebności gruntowych, służebności osobistych, służebności przesyłu,
-posiadania.
Są to regulacje mające duże znaczenie dla praktyki obrotu prawnego.
W opracowaniu omówiono wszystkie zmiany kc, które miały miejsce od czasu ostatniego wydania z 2009 r., w tym:
-omówienie zmiany związanej z uchwaleniem nowej ustawy o timeshare z 16.9.2011 r., uchylającej art. 2701, który do 28 kwietnia 2012 r. regulował korzystanie czasowe z budynku, tzw. timeshare szczegółowe omówienie instytucji timeshare;
-dodanie nowego przepisu wprowadzającego wymóg formy pisemnej z datą pewną dla umowy o ustanowienie zastawu zwykłego na rzeczach ruchomych
-art. 307 § 3 kc. (zmiana weszła w życie z dniem 20 lutego 2011 r.);
-zmiana zakresu zabezpieczenia zastawem zwykłym na rzeczach ruchomych oraz zmiana z zakresu zabezpieczania roszczeń o świadczenia uboczne (zmiana weszła w życie z dniem 20 lutego 2011 r.) art. 314 ;
-szczegółowe zaktualizowane omówienie przepisów dotyczących służebności przesyłu (obowiązują od 3 sierpnia 2008 r.) art. 305(1)-305(4) kc.
Zmiany i aktualizacja komentarza wynika również z nowelizacji powoływanych przepisów pozakodeksowych, aktualizacji orzecznictwa i poglądów doktryny.
Publikacja Kodeks cywilny. Komentarz 2012. Własność i inne prawa rzeczowe. TOM II. Wydanie 2 zawiera starannie wybrane orzecznictwo sądowe oraz poglądy doktryny.
Dr Katarzyna Anna Dadańska - adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, prorektor Wyższej Szkoły Zawodowej "Oeconomicus" Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Szczecinie, radca prawny. Autorka publikacji z zakresu prawa cywilnego, handlowego i prawa pracy.
Dr Teresa A. Filipiak - adiunkt w Zakładzie Prawa Cywilnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowiskiej w Lublinie. Autorka publikacji z zakresu prawa cywilnego i społdzielczego.
Andrzej Kidyba - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik katedry prawa gospodarczego i handlowego uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalista w zakresie prawa handlowego, gospodarczego i cywilnego. ukończył aplikację sędziowską i zdał egzamin radcowski. autor ponad 200 publikacji, w tym kilkudziesięciu książek i opracowań naukowych: wielokrotnie wznawianych komentarzy, podręczników i monografii, glos, artykułów publikowanych w Polsce i za granicą, do najważniejszych zaliczyć można: pierwszy po wejściu w życie kodeksu spółek handlowych komentarz "Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komentarz", "
Kodeks spółek handlowych. Objaśnienia", podręcznik "Prawo handlowe", monografie: "Dyrektor jako organ przedsiębiorstwa państwowego", "Legal persons" Bodies of authority", "Status prawny komandytariusza", "Atypowe spółki handlowe", "Handlowe spółki osobowe". redaktor i współautor opracowań: "Kodeks cywilny. Komentarz", "Spółka z oo w praktyce", "Aktualne umowy w obrocie gospodarczym", "Umowy gospodarcze według standardów unii europejskiej", "Ustawa o fundacjach. Komentarz" oraz wielu innych. jego praca doktorska została wyróżniona w konkursie redakcji "Państwo i Prawo" na najlepsze prace doktorskie i habilitacyjne, a rozprawa habilitacyjna otrzymała indywidualną nagrodę ministra edukacji narodowej, za niniejsze opracowanie "Kodeks spółek handlowych. Komentarz" t. I-II został uhonorowany Lubelską nagrodą naukową za wybitne osiągnięcia w roku 2004, zwaną Lubelskim Noblem; uznany człowiekiem roku 2006 województwa Lubelskiego przez miesięcznik "Forbes". współpracuje z wieloma ośrodkami naukowym za granicą. wykłada w Studienstiftung des Deutschen Volkes. jest konsulem honorowym Republiki Federalnej Niemiec.