Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Kodeks spółek handlowych. Komentarz 2012. Wydanie 3

Książka Kodeks spółek handlowych. Komentarz 2012. Wydanie 3 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Koźma Zbigniew, Ożóg Mirosław


Wydawnictwo:  

ODDK


Wydanie:  3
Rok wydania:  

2012


Ilość stron:  1200
Oprawa:  twarda
Format:  B5
ISBN:  
978-83-7804-046-0
Cena: 195zł
Opis
Trzecie wydanie Komentarza do kodeksu spółek handlowych przedstawia rozwiązania problemów najczęściej pojawiających się w stosowaniu przepisów ustawy.

Idealny dla praktyków – sędziów, referendarzy, radców prawnych, adwokatów, jak i aplikantów i studentów prawa.

Kodeks spółek handlowych – komentarz” opracowany został przez sędziów orzekających w wydziałach: cywilnym, gospodarczym oraz gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego. Dzięki tak dobranemu zespołowi autorów Komentarz przedstawia podstawowe instytucje kodeksu spółek handlowych i poszczególne przepisy tego kodeksu z perspektywy sędziego orzekającego w różnych kategoriach spraw dotyczących m.in. postępowania rejestrowego, odpowiedzialności członków organów spółek kapitałowych za zobowiązania spółki, stwierdzenia nieważności bądź uchylenia uchwał wspólników czy też wyłączenia wspólnika.

Książka powstała więc przede wszystkim w oparciu o praktyczne doświadczenia autorów w stosowaniu przepisów kodeksu spółek handlowych, ale nie brakuje w niej również elementów wykładu teoretycznego.

Tak jak większość publikacji tego rodzaju Komentarz jest dziełem wspólnym, natomiast poszczególne jego części i prezentowane w nich poglądy opracowane zostały samodzielnie przez autorów omawiających kolejne przepisy kodeksu.

Recenzja do  jednego z poprzednich wydań:

Praktyczny podręcznik dla spółek

Ponad 600 artykułów liczy kodeks spółek handlowych i każdy z nich został omówiony przez autorów komentarza przygotowanego pod redakcją Zbigniewa Koźmy oraz Mirosława Ożoga. Publikacja ta ma szczególny walor – jest pracą zbiorową sędziów orzekających w wydziałach cywilnych i gospodarczych. Dzięki temu czytelnik otrzymuje do ręki nie tylko dużą dawkę niezbędnej wiedzy teoretycznej, ale też niezwykle cenną interpretację przepisów z punktu widzenia ich praktycznego stosowania, szczególnie gdy nie ma jednomyślności w ocenie skutków określonego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest także fakt, że autorzy komentarza wykraczają poza sferę regulacji kodeksu, by przedstawić wszelkie uwarunkowania prawne funkcjonowania spółek, a nie tylko wyznaczone wymaganiami omawianego aktu. I tak np., gdy mowa o obowiązku zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego, autorzy wyjaśniają znaczenie wpisu do rejestru, konsekwencje jego braku i wreszcie procedury dokonania tego wpisu wynikające z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, informując dodatkowo, kto i na jakiej podstawie może przeglądać akta rejestrowe. Autorzy komentarza odwołują się także niejednokrotnie do interpretacji przepisów kodeksu dokonywanych przez wielu znanych ekspertów prawa handlowego. Tak jest chociażby przy ustaleniu, że uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego spółki i jego podwyższeniu nie musi zapaść na tym samym walnym zgromadzeniu, i ocenie, kiedy warunek ich równoczesnego podjęcia można uznać za spełniony. To jednak tylko jeden z licznych przykładów wnikliwej analizy regulacji istotnych dla prawidłowego funkcjonowania spółek. Nie będzie zatem przesady w stwierdzeniu, że tak kompleksowe – wzbogacone również orzecznictwem – przedstawienie kodeksu spółek można uznać za ich praktyczny podręcznik, który warto mieć stale pod ręką.„Gazeta Prawna”, 26 października 2005 r.

Mirosław Ożóg-Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Zbigniew Koźma-Sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

... jest pusty