Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Fundusze europejskie w teorii i praktyce

Książka Fundusze europejskie w teorii i praktyce w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Kosowska Urszula, Sikora-Gaca Małgorzata


Wydawnictwo:  

DIFIN


Rok wydania:  

2014


Ilość stron:  250
Oprawa:  miękka
Format:  B5
ISBN:  
978-83-7930-278-9
Cena: 45zł
Opis
Fundusze europejskie należą do zagadnień interdyscyplinarnych. Posiadają wymiar teoretyczny i praktyczny. Pierwszy, choć dyskusyjny, wydaje się niezbędny w celu uregulowania procedur związanych z rozdziałem środków pochodzących z dotacji. Drugi, ściśle indywidualny, tyczy się konkretnych rozwiązań i przykładowych projektów.

Niniejsza monografia Fundusze europejskie w teorii i praktyce ma na celu usystematyzowanie doświadczeń wynikających z praktycznie już w Polsce zrealizowanej perspektywy finansowej 2007-2013. Jest też cenną wskazówką dla wszystkich potencjalnych wnioskodawców, którzy w kolejnym okresie programowania – 2014-2020 zamierzają ubiegać się o dotacje UE. Najniższa w skali kraju efektywność w pozyskiwaniu funduszy europejskich cechuje województwa warmińskomazurskie, lubelskie, świętokrzyskie i zachodniopomorskie. W tych regionach liczba złożonych wniosków jest zdecydowanie niewielka w porównaniu np. z województwem mazowieckim, wielkopolskim czy pomorskim. Zawartość niniejszej monografii zawiera zarówno teoretyczne, jak i praktyczne wskazówki dotyczące aplikowania. Jest ona kierowana do podmiotów charakteryzujących się niewielką liczbą złożonych wniosków i słabą skutecznością wnioskowania. Problemy te przekładają się bowiem na niską wartość wsparcia skierowaną w regiony, do mieszkańców czy przedsiębiorstw.

Wraz z końcem 2013 roku nastąpi podsumowanie realizowanej jeszcze perspektywy finansowej. Wstępne analizy, prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pokazują, że odsetek wnioskodawców i beneficjentów z roku na rok wzrasta. Niepokojący jest natomiast fakt, iż świadomość możliwości, jakie dają fundusze europejskie nie osiągnęła jeszcze zadowalającego poziomu. Istotne jest zatem, aby w perspektywie finansowej 2014-2020 zwiększyć zakres kampanii informacyjnych i publikacji propagujących ideę funduszy europejskich.

Tematyka funduszy europejskich, zarówno w teorii, jak i praktyce jest zagadnieniem istotnym, szczególnie z uwagi na rozpoczynającą się 1 stycznia 2014 kolejną perspektywę finansową. Wspólny interes narodowy całego społeczeństwa tkwi bowiem w tym, aby do 31 grudnia 2020 roku liczba podpisanych umów o dofinansowanie wyczerpała alokację przewidzianą dla Polski.

Małgorzata Sikora-Gaca - doktor nauk politycznych; specjalista ds. funduszy unijnych. W 2007 roku ukończyła Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, uzyskując tytuł magistra politologii (specjalność: Integracja Europejska). W 2008 rozpoczęła staż naukowy w Ambasadzie RP w Republice Mołdawii. W 2010 roku na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK obroniła dysertację doktorską. Od 2011 adiunkt w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej. Głównym obszarem zainteresowań badawczych autorki są systemy polityczne i partyjne Europy Południowo-Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej oraz Fundusze Europejskie. Tematyką tych ostatnich zajmuje się od 2007 roku, co przekłada się na współpracę w tym zakresie z licznymi podmiotami gospodarczymi i instytucjami państwowymi. Opiekun specjalizacji Zarządzanie Projektami Europejskimi na kierunku Europeistyka w IPSiSM PK. Prowadzi szkolenia z pisania projektów unijnych, ich realizacji i rozliczania.

Urszula Kosowska - asystent w Instytucie Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej, magister ekonomii. Zainteresowania naukowe autorki koncentrują się na zagadnieniach z zakresu demografii i polityki społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki rodzinnej i rynku pracy. Ich efektem są publikacje w pracach zbiorowych oraz udział w roli eksperta w Projekcie Innowacyjno Testującym pn. „Razem Przeciw Razom” w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
... jest pusty