Wydanie: 4
Autorzy: prof. dr hab. Roman Hauser, prof. dr hab. Zbigniew Leoński, dr Andrzej Skoczylas
rok: 2008, stron : 646
cena: 169 zł
Idealny dla praktyków, przygotowany przez ekspertów komentarz szczegółowo wyjaśnia: przepisy ogólne, egzekucję należności pieniężnych, egzekucję obowiązków o charakterze niepieniężnym, postępowanie zabezpieczające, odpowiedzialność za naruszenie przepisów ustawy.
Recenzja:
do wydania trzeciego
Egzekucji administracyjnej podlegają m.in. podatki, opłaty, grzywny, kary, inne należności pieniężne, a także obowiązki niepieniężne. Ostatnia nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji rozszerzyła obowiązki podlegające egzekucji w związku z ratyfikowaniem przez Polskę umów międzynarodowych oraz wejściem Polski do Unii Europejskiej. Zmiany te szczegółowo omawia nowa pozycja wydawnicza z serii Komentarze Becka. Autorzy opracowania opatrzy komentarze do poszczególnych norm prawnych praktycznymi wyjaśnieniami na temat funkcjonowania organów administracji publicznej, w tym izb skarbowych i celnych. Zjawisko utrudniania przyszłej egzekucji, zwłaszcza przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, narasta. Tak więc książka zainteresuje zarówno tych, którzy egzekucji administracyjnej podlegają, jak i tych, którzy obowiązki egzekucyjne w imieniu państwa wykonują.
Gazeta Prawna – Warszawa 06.09.2005 r.
Podobno dwie rzeczy, w życiu są pewne: śmierć i podatki. Większość przedsiębiorców na pewno zrobi wszystko, by nie doprowadzić do przymusowej egzekucji zobowiązań wobec fiskusa, bo to bardzo często oznacza koniec istnienia firmy Jeśli jednak komuś zdarza się ociągać i z zapłatą podatków, polecamy lekturę: przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Bo gdy do drzwi zapuka poborca skarbowy na studiowanie swoich praw i obowiązków może być za późno.
Na rynku księgarskim dostępne jest trzecie wydanie komentarza do tej ustawy, przygotowane przez wybitnych specjalistów w tej dziedzinie. Książka ma formę, klasycznego komentarza w którym punkt po punkcie omawiane są poszczególne przepisy ustawy. Autorzy posiłkują się przy tym bogatym orzecznictwem. Informacja jest zwięzła ale treściwa Lektura komentarza wystarczy by poznać podstawowe reguły rządzące postępowaniem egzekucyjnym. Lecz jeśli ktoś chciałby pogłębić wiedzę w danej dziedzinie, może sięgnąć do powołanej przez autorów specjalistycznej literatury.
Rzeczpospolita – dodatek Dobra Firma 25.08.2005r.