JPK Jednolity plik kontrolny w podatku VAT Tomala
Począwszy od 1 stycznia 2017 r. większość firm musi przekazywać co miesięcznie do urzędu skarbowego łącznie z deklaracją VAT-7 rejestr sprzedaży i zakupów VAT pod postacią jednolitego pliku kontrolnego tzw.
JPK.
Wykonanie jednolitego pliku kontrolnego wymaga zaangażowania ze strony księgowości i wprowadzenia nowatorskich rozwiązań komputerowych. Podatnik musi mieć w księgach podatkowych odpowiednio wyodrębnione i szczegółowe informacje, by w sposób prawidłowy wygenerować plik kontrolny.
Grzegorz Tomala pokazuje zagadnienia wiążące się z wdrożeniem JPK w firmie, m.in. zasady przekazywania, terminy, sposób przesyłania oraz dane, które muszą zawierać księgi podatkowe. Te wskazówki kierowane są głównie do księgowych i osób zarządzających, są także pomocne w prawidłowym sporządzeniu informacji wymaganych przez US.
W książce
Jednolity plik kontrolny w podatku VAT Wskazówki dla księgowych pokazane zostały dwie struktury JPK dotyczące podatku VAT:
-struktura „Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT” JPK_VAT
-struktura „Faktury VAT” JPK_FA
Autor książki prezentuje poszczególne pola zawarte w tych strukturach i wskazuje, jakie informacje muszą w nich zostać podane, a także czy są one konieczne. Także opracowanie zawiera wzorcowe zapisy w rejestrze VAT pozwalające na
sporządzenie JPK w oparciu o te rejestry oraz wyselekcjonowane odpowiedzi Ministerstwa Finansów na wątpliwości zgłoszone przez podatników, a także wyciągi z aktów prawnych – Ordynacji podatkowej, ustawy o VAT oraz rozporządzeń wykonawczych.