Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Środki penalne we Francji i Polsce. Doktryna, legislacja, praktyka

Książka Środki penalne we Francji i Polsce. Doktryna, legislacja, praktyka w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Stępniak Piotr


Wydawnictwo:  

C.H. Beck


Seria:  Monografie Prawnicze
Rok wydania:  

2012


Ilość stron:  472
Oprawa:  twarda
ISBN:  
978-83-255-3761-6
Do pobrania:
Cena: 89zł
Opis
Monografia podejmuje problematykę zagranicznych systemów prawa karnego.  Stanowi cenną, pionierską pozycję w piśmiennictwie polskim. Koncentruje się na porównawczej analizie francuskiego  i polskiego systemu środków penalnych. System francuski jest bowiem szczególnie rozbudowany,  nowoczesny i w tym zakresie wyróżnia się na tle innych krajów. 

 Na podkreślenie zasługuje to, że Autor uwzględnia w pracy trzy komplementarne aspekty analizy tych systemów, tj. doktrynalny, legislacyjny oraz praktyczny.  Tak szeroko pomyślaną analizę porównawczą opiera o szeroki kontekst historycznych i kulturowo-cywilizacyjnych uwarunkowań polityki kryminalnej, a także aktualnych tendencji rozwojowych przestępczości we Francji i w Polsce. 

Szczególną uwagę Autor poświęca  analizie instrumentariów ograniczania kary pozbawienia wolności. Głównym walorem pracy jest więc ukazanie tych rozwiązań francuskich w tym zakresie, które dobrze sprawdzają się w praktyce. Mogą zatem być przydatne dla doskonalenia polskiego prawa karnego.   

W zakończeniu pracy Autor formułuje szereg oryginalnych i ważnych  postulatów de lege ferenda, m.in. wprowadzenia do polskiego prawa karnego możliwości częściowego zawieszenia wykonania kary, a także redukcji na etapie jej wykonywania, wzorowanych na rozwiązaniach francuskich.

... jest pusty