Publikacja
Apelacje karne Zagadnienia praktyczne, akta i kazusy zawiera omówienie najważniejszych zagadnień i problemów związanych z zaskarżeniem wyroku w
sprawie karnej, czyli:
-właściwym określeniem zakresu zaskarżenia,
-prawidłową redakcją zarzutów apelacyjnych i wniosków końcowych.
Przy praktycznym omawianiu powyższych zagadnień zostały uwzględnione zmiany przepisów KPK wprowadzone ustawami z: 27.9.2013 r.,. 20.2.2015 r. i 11.3.2016 r. w aspekcie wpływu tych zmian na sposób konstrukcji petitutm apelacji oraz w zależności od daty skierowania do sądu aktu oskarżenia. Autor opracowania, bazując na wieloletnim doświadczeniu orzeczniczym w postępowaniu odwoławczym, a także doświadczeniach związanych z pracą dydaktyczną na uniwersytecie i szkoleniem aplikantów, starał się w praktyczny i przystępny sposób przedstawić istotę wszystkich rodzajów zarzutów określonych w art. 438 i 439 KPK, jakie można postawić w apelacji wnoszonej zarówno na korzyść, jak i na niekorzyść oskarżonego.
Aktualne wydanie zawiera zmienione w istotnej części kazusy aktowe oraz uaktualnione „małe kazusy”, które mają pomóc w zdobywaniu czy też pogłębianiu praktycznych umiejętności w zakresie sporządzania apelacji karnych. Aby uczynić to w sposób prawidłowy i skuteczny, zgodny z zasadami sztuki prawniczej, należy przyswoić sobie dwie umiejętności. Pierwsza z nich to spostrzegawczość, tj. zdolność dostrzegania błędów i uchybień sądu czy też braków postępowania dowodowego, zaś druga to umiejętność zamiany dostrzeżonych uchybień na prawidłowe rodzajowo i właściwie zredagowane zarzuty. Książka ma pomóc w należytym przyswojeniu obu tych umiejętności. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy obowiązujące przepisy prawa karnego procesowego stanowią, że w odniesieniu do apelacji wnoszonych przez podmioty profesjonalne sąd odwoławczy orzeka generalnie w granicach zaskarżenia i podniesionych zarzutów, a szerzej tylko w ściśle określonych wypadkach.