praca zbiorowa pod redakcją Teresy Kiziukiewicz
Data wydania: 2009
Liczba stron/format: 402/B5
Okładka: miękka
Cena: 99.00 zł
W publikacji przedstawiono najistotniejsze aspekty współczesnej rachunkowości, których znajomość jest niezbędna w obecnych warunkach prowadzenia działalności przez jednostki zróżnicowane pod względem profilu i wielkości.
W pierwszej części omówiono aktualne kierunki rozwoju rachunkowości. Pomiar takich zasobów i procesów, jak instrumenty finansowe, przychody, długoterminowe usługi, należności, aktywa trwałe oraz biologiczne został omówiony w części drugiej. W części trzeciej kolejno zaprezentowano problemy związane z ujęciem w księgach rachunkowych wybranych zasobów i procesów, które w dobie globalizacji i kryzysu finansowego wymagają szczególnej uwagi. Obejmują one wartości niematerialne i prawne, połączenia jednostek, projekty unijne, instrumenty walutowe, rezerwy na instrumenty finansowe oraz koszty. Ponieważ wszystkie działania w rachunkowości są podporządkowane sporządzeniu sprawozdań finansowych, ostatnią część pracy poświęcono prezentacji informacji o zasobach i procesach w sprawozdaniu finansowym.
Opracowanie zostało przygotowane przez autorów reprezentujących liczące się ośrodki akademickie w kraju.
Z recenzji prof. dr hab. Aldony Kameli-Sowińskiej:
Opracowanie stanowi cenny wkład naukowy i informacyjny w obszarze rachunkowości; artykuły o charakterze informacyjnym rzetelnie przekazują stan wiedzy i aktualne informacje na temat zjawisk gospodarczych i księgowych, często obrazując je przykładami. W czasach powszechnie uważanych za kryzysowe, szczególnie w obszarze finansów,
Rachunkowość wysuwa się na czoło nauk ekonomicznych, bowiem jest to nauka o pomiarze, dlatego popularyzacja wiedzy o rachunkowości wśród praktyków i ekonomistów jest dziś szczególnie cenna.