Wykładnia i stosowanie prawa podatkowego. Węzłowe problemy to książka rekomendowana dla doradców podatkowych!
"(...) prawo podatkowe charakteryzuje się istotnym, ponadprzeciętnym poziomem rozbieżności interesów stron stosunków prawnych. To wszystko powoduje, że dyskurs prawniczy w tej dziedzinie prawa jest współcześnie dosyć intensywny. Trzeba przy tym zauważyć, że pewne problemy mają charakter bardziej znaczący od innych; na nich ogniskuje się uwaga środowiska podatkowego na czas dłuższy. Opracowanie, które oddajemy do rąk Czytelnika, poświęcone jest takiej właśnie kategorii węzłowych problemów wykładni i stosowania prawa podatkowego".
Ze wstępu prof. dr. hab. Bogumiła Brzezińskiego
W publikacji Wykładnia i stosowanie prawa podatkowego. Węzłowe problemy omówiono m.in. zagadnienia:
-nadpłaty podatku,
-doręczeń,
-pełnomocnictw,
-reprezentacji i reklam,
-cen transferowych,
-nieodpłatnych świadczeń,
-klauzul unikania opodatkowania,
-opodatkowania usług niematerialnych,
-świadczeń złożonych,
-usług medycznych,
-handlu złomem,
-dostawy terenów budowlanych,
-budowli w podatku od nieruchomości,
-pojęcia przedsiębiorstwa i jego zorganizowanej części w prawie podatkowym.
W opracowaniu Wykładnia i stosowanie prawa podatkowego. Węzłowe problemy uwzględniono orzecznictwo podatkowe sądów oraz poglądy wyrażone w doktrynie prawa podatkowego. Zarekomendowano ponadto rozwiązania istniejących problemów interpretacyjnych i ukazano ich praktyczne konsekwencje.
Adresaci:
Książka Wykładnia i stosowanie prawa podatkowego. Węzłowe problemy przeznaczona jest dla praktyków: profesjonalnych pełnomocników (doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów), sędziów oraz pracowników organów podatkowych. Zainteresuje także teoretyków prawa podatkowego. Będzie przydatna również osobom przygotowującym się do egzaminów na doradcę podatkowego i studentom prawa.
Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński - kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Zakładu Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert Sejmu i Senatu w sprawach ustawodawstwa podatkowego. Przewodniczący rad naukowych i komitetów redakcyjnych wielu czasopism z zakresu prawa podatkowego, m.in. Kwartalnika Prawa Podatkowego i Przeglądu Orzecznictwa Podatkowego. Członek International Fiscal Association oraz European Association of Tax Law Professors, gdzie pełnił funkcję członka Academic Committee. Doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Autor około 500 publikacji z zakresu prawa podatkowego.