Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Wydanie: 6
Seria: Finanse publiczne w praktyce
Rok wydania: 2020
Ilość stron: 864
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-8198-932-9
Kompleksowe wyjaśnienie spornych zagadnień w zakresie WPF wraz z prezentacją gotowych rozwiązań w postaci wzorów dokumentów.
Uwarunkowania związane z epidemią COVID-19, ubytek dochodów bieżących w budżetach JST, zwiększone wydatki bieżące na przeciwdziałanie epidemii, wymogły na ustawodawcy wprowadzenie korekt w zakresie sporządzania WPF, co nastąpiło w przepisach ustawy z 2.3.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.). Korekta ta polega na wyłączeniu z relacji spłaty zobowiązań, zobowiązań z tytułu pożyczek, kredytów i emisji obligacji, które zostaną zaciągnięte lub wyemitowane w 2020 r. przez JST w związku z ubytkiem dochodów jednostki (do równowartości tego ubytku), wynikającym z wystąpienia epidemii COVID-19 wraz z wydatkami na odsetki i dyskonto od tych zobowiązań. Ponadto, przy obliczaniu relacji spłaty zobowiązań JST na lata 2020-2025 wydatki bieżące budżetu tej jednostki podlegają pomniejszeniu o wydatki bieżące na obsługę długu. Wreszcie w celu obliczenia relacji na rok 2021 i lata kolejne wydatki bieżące budżetu JST podlegają pomniejszeniu o wydatki bieżące poniesione w 2020 r. w celu realizacji zadań związanych z przeciwdziałaniem COVID-19.
Zmiany odnoszące się do zasad prowadzenia gospodarki finansowej znalazły odzwierciedlenie we wzorze WPF, który został zmieniony w sierpniu 2020 r. rozporządzeniem Ministra Finansów. Zatem w zakresie WPF sporządzanej na 2021 r. należy przede wszystkim zwrócić uwagę na konieczność jej sporządzenia według zmienionego wzoru WPF, co jest rezultatem wyżej wskazanych zmian w zakresie gospodarki finansowej.