Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

W poszukiwaniu intencji prawodawcy

Książka W poszukiwaniu intencji prawodawcy w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Tobor Zygmunt


Wydawnictwo:  

Wolters Kluwer S.A.


Wydanie:  1
Seria:  MONOGRAFIE
Rok wydania:  

2013


Ilość stron:  316
Oprawa:  twarda
Format:  B6
ISBN:  
978-83-264-4200-1
Cena: 55zł
Opis
"Książka Zygmunta Tobora W poszukiwaniu intencji prawodawcy w zdecydowany sposób przełamuje panujący w nauce polskiej paradygmat rozważań o wykładni. Recenzowana praca stawia śmiałe tezy kwestionujące zasadnicze ujęcia panujące w polskiej teorii prawa (zdominowanej przez spór pomiędzy tzw. klaryfikacyjną, a derywacyjną koncepcją wykładni) i pokazuje tradycyjnie rozważane problemy w nowym świetle. (...) Po raz pierwszy w literaturze polskiej przeprowadza szczegółową analizę pojęcia intencji prawodawcy. (...) W sposób nowatorski ujęty został stosunek wykładni językowej do wykładni celowościowej i trafnie wskazany konieczny element odwoływania się do celu w każdym procesie wykładni. Niewątpliwą zaletą publikacji jest także to, że odwołuje się ona przede wszystkim do literatury amerykańskiej, stosunkowo mało w Polsce znanej.
Autor odwołuje się również do bardzo bogatego orzecznictwa sądów polskich. Wykaz wykorzystanego orzecznictwa obejmuje kilkaset pozycji.
Monografia Zygmunta Tobora jest oryginalnym dziełem, wnoszącym nowe tezy do toczącej się w literaturze polskiej i światowej dyskusji na temat wykładni prawa. Okoliczność, że niektóre z tych tez są kontrowersyjne, jest zaletą, a nie wadą książki. Jestem przekonany, że publikacja wywoła ożywioną dyskusję, a jej tezy będą przedmiotem polemik. Uważam także, że opracowanie Zygmunta Tobora ma znaczny walor praktyczny i zapewne będzie szeroko wykorzystywane przez orzecznictwo sądowe i dogmatykę prawa".

Prof. dr hab. Tomasz Gizbert-Studnicki

Zygmunt Tobor - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa, w latach 2005-2012 dziekan Wydziału Prawa i Administracji UŚ; przedmiotem zainteresowań naukowych autora jest problematyka legalności, aksjologii prawa oraz interpretacji tekstów prawnych.
Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:
Książka Prawo rolne Wydanie 3 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Prawo rolne Wydanie 3
Stan prawny: 15 września 2015 r.Prawo rolne to kontynuacja znanego podręcznika wydawanego przez lata pod redakcją Profesora Andrzeja Stelmachowskiego....
Cena: 67,00zł
Książka Postępowanie cywilne Zarys wykładu Wydanie 6 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Postępowanie cywilne Zarys wykładu Wydanie 6
Stan prawny: 15 sierpnia 2015 r.,W podręczniku zostały omówione podstawowe instytucje prawa procesowego, z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego wy...
Cena: 59,00zł
... jest pusty