VAT. Komentarz 2014. Wydanie 10 autorstwa Tomasza Michalika - wybitnego specjalisty z zakresu prawa podatkowego - stanowi kompleksowe omówienie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Opracowanie zawiera szczegółową analizę przepisów wymienionej ustawy, jak również omówienie bogatego orzecznictwa sądów krajowych, unijnych oraz interpretacji Ministra Finansów.
Autor komentarza - Tomasz Michalik - o zmianach w VAT:
Koniec roku 2013 przyniósł zapowiedź całego szeregu niezmiernie interesujących zmian przepisów. Od października 2013 r. zaczęły obowiązywać bowiem, zupełnie nowe w polskim systemie podatku VAT, przepisy wprowadzające odpowiedzialność solidarną nabywcy za zaległości podatkowe dostawcy – oczywiście związane z zawartą między stronami transakcją.
Natomiast styczeń 2014 r. to prawdziwa feeria nowości – ustawodawca wprowadził bowiem zupełnie zasadnicze zmiany do regulacji dotyczących m.in. podstawy opodatkowania, momentu powstania obowiązku podatkowego, a także zasad wystawiania i przechowywania faktur. To pierwsze od lat tak kompleksowe zmiany, które dotyczą każdego podatnika.
W kwietniu 2014 r. wchodzą z kolei w życie zmienione (zaledwie po 3 miesiącach obowiązywania) regulacje związane przede wszystkim z podatkiem naliczonym w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi oraz z wyłączeniem opodatkowania niektórych pojazdów wykorzystywanych przez podatnika także na cele niezwiązane z prowadzoną przezeń działalnością gospodarczą. Te zmiany wynikają z decyzji Rady UE, w której Rada pozwoliła Polsce na czasowe odstąpienie od zasad ogólnych i utrzymanie ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego w tych przypadkach.
Ale jest jeszcze jedna zmiana, która przeszła raczej niezauważona, a którą niewątpliwie należy pochwalić. Prawodawca uporządkował bowiem – w zasadzie rozpoczął porządkowanie – przepisów wykonawczych. Dotychczasowe dwa podstawowe rozporządzenia wykonawcze podzielił na kilka nowych, które koncentrują się na specyficznych zagadnieniach – np. zwolnieniach i stawkach podatku. To działanie, które przyczyni sie do zwiększenia przejrzystości i czytelności przepisów i jako takie zasługuje na uwagę.
Zagadnienia z zakresu materii podatków pośrednich są często zmieniane i uaktualniane przez ustawodawcę. Tempo oraz rodzaj zmian wymuszają potrzebę ciągłego i czasochłonnego śledzenia oraz analizowania przepisów. Najnowszy komentarz - w przystępny i precyzyjny sposób – omawia wszystkie artykuły ustawy, uwzględniając nowe instytucje, wszelkie zmiany, orzecznictwo oraz interpretacje podatkowe.
Najnowsze, 10. wydanie opierające się na tekście jednolitym z 29.7.2011 r. (Dz.U. Nr 177, poz. 1054) zawiera omówienie wszystkich zmian (niektóre jak np. zmiany w fakturowaniu mają charakter fundamentalny), wchodzących w życie w styczniu i kwietniu 2014 r., oraz obowiązujących od 1.10.2013 r. Najważniejsze z nich to:
Zmiany w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego;
Zmiany w zakresie obowiązków związanych z wystawianiem faktur - w szczególności w zakresie terminów ich wystawienia;
Nowa definicja podstawy opodatkowania będąca implementacją definicji zawartej w dyrektywie VAT;
Możliwość rozliczania niepotwierdzonych faktur korygujących;
Zmiany dotyczące momentu powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego;
Zmiany obowiązujące od października 2013 r. dotyczą miedzy innymi:
-solidarnej odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania VAT dostawcy, w -odniesieniu do nabywanych surowców takich jak paliwo, stal oraz złoto,
-poszerzenia katalogu towarów, dla których znajdzie zastosowanie mechanizm odwrotnego obciążenia, czyli rozliczenia VAT przez nabywcę.
Ponadto, komentarz jako jedyny na rynku zawiera nowatorskie omówienie nowych zasad związanych z rozliczaniem wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie pojazdów do 3,5 tony (zmiany w art. 2, 8, 86a i nowy art. 90b VATU).
-wszystkie nowelizacje w jednym tomie
-praktyczne aspekty związane z VAT
-szczególne uwzględnienie zagadnień występujących na gruncie VAT w ramach -profesjonalnego obrotu gospodarczego
-szczegółowa analiza przepisów z uwzględnieniem orzecznictwa
-przystępny i precyzyjny sposób prezentacji
-autor – wybitny specjalista z zakresu prawa podatkowego
ADRESACI
Niniejsza pozycja VAT. Komentarz 2014. Wydanie 10 skierowana jest przede wszystkim do osób zajmujących się problematyką podatku VAT w praktyce, a więc do pracowników sektora finansowego, doradców podatkowych, sędziów sądów administracyjnych, księgowych, biegłych rewidentów, pracowników aparatu skarbowego, adwokatów i radców prawnych oraz nauczycieli akademickich oraz studentów zainteresowanych zgłębieniem powyższej tematyki.
DLA CZYTELNIKÓW TEGO KOMENTARZA DARMOWY DOSTĘP DO AKTÓW PRAWNYCH ONLINE!
Jeżeli w najbliższym czasie którykolwiek z aktów prawnych dostępnych dla Czytelników tej pozycji zostanie zaktualizowany, istnieje możliwość bezpłatnego dostępu online do wersji ujednoliconych zawierających te zmiany!
Aby skorzystać z dostępu do aktów prawnych on-line, należy zalogować się na stronie www.legalis.pl/beckplus i użyć kodu, który znajduje się na karcie zdrapce dołączonej do książki.
Dostęp trwa od 1 lutego 2014 r. do 1 lutego 2015 r. i uprawnia do korzystania z wersji ujednoliconych:
-ustawy o podatku od towarów i usług;
-ustawy -
ordynacja podatkowa;
-Dyrektywy 2006/112/we w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej;
-Dyrektywy 77/388/EWG w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku.