Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

VAT 2014. Poradnik księgowego

Książka VAT 2014. Poradnik księgowego w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Piotrowski Janusz


Wydawnictwo:  

Forum Doradców Podatkowych


Rok wydania:  

2014


Ilość stron:  600
ISBN:  
978-83-63913-31-1
Cena: 55zł
Opis
W książce przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), ze szczególnym uwzględnieniem zmian które obowiązują od 1 stycznia 2014 r. Podczas omawiania poszczególnych zagadnień przywołano ponad dwieście interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz orzeczeń sądów w zakresie VAT. Poruszone w książce tematy zostały omówione na podstawie obowiązujących przepisów ustawy VAT oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy. Publikacja zawiera też praktyczne przykłady oraz pytania i odpowiedzi na najciekawsze tematy, które w ostatnim czasie były przedmiotem zainteresowania księgowych.

1. Zwolnienie podmiotowe od VAT w interpretacjach organów podatkowych

Warto zwrócić uwagę, że w sytuacji gdyby podatnik rozpoczynał działalność gospodarczą (zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej) ale wcześniej wykonywał już jakiekolwiek czynności podlegające opodatkowaniu to byłby już podatnikiem w rozumieniu ustawy VAT. A to oznaczałoby, że limit byłby liczony zarówno z uwzględnieniem sprzedaży z tych czynności, ale też z uwzględnieniem okresu (jeśli był wcześniejszym) od którego należy liczyć proporcję.
Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, kwoty określonej w ust. 1 (art. 113 ust. 9 ustawy).
W art. 113 ust. 10 ustawy postanowiono, że jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu pierwszym, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości (...).
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawczyni od dnia 1 maja 2010 r. uzyskuje przychody z najmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne. Natomiast w dniu 13 września 2010 r. Zainteresowana rozpoczęła działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży towarów handlowych.
Odnosząc treść przytoczonych przepisów do opisu sprawy stwierdzić należy, iż z uwagi na fakt że świadczenie usług najmu wypełnia określoną w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług definicję działalności gospodarczej, to do ustalenia limitu określonego w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, po przekroczeniu którego Zainteresowana traci zwolnienie podmiotowe należy przyjąć termin 1 maja 2010 r.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 11 marca 2A011 r. sygnatura ILPP2/443-2070/10-2/EN
Czy osoba fizyczna likwidując działalność gospodarczą, a następnie ponownie ją rozpoczynając dla celów VAT traktowana jest jako podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą ?
Zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wyniku likwidacji działalności przez osobę fizyczną, a następnie ponowne rozpoczęcie ich wykonywania, bez względu na to, czy o tym samym profilu czy innym, powoduje, iż mamy do czynienia z tym samym podatnikiem posługującym się tym samym Numerem Identyfikacji Podatkowej (NIP). Wznowienie działalności po przerwie spowodowanej likwidacją działalności (jej wyrejestrowaniem) w rozumieniu odrębnych przepisów, nie ma wpływu na byt osoby fizycznej jako podatnika podatku od towarów i usług. Ustanie bytu prawnopodatkowego w zakresie podatku od towarów i usług powoduje bowiem zmiana formy prawnej prowadzonej działalności, np. zlikwidowanie działalności prowadzonej jednoosobowo jako osoba fizyczna i podjęcie w formie spółki cywilnej lub odwrotnie, a nie zaniechanie na pewien czas wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego, w odniesieniu do powołanych przepisów prawa podatkowego należy stwierdzić, że w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca, w momencie ponownego podjęcia działalności gospodarczej w tym samym roku podatkowym od dnia 4 maja 2010 r, był podmiotem kontynuującym działalność gospodarczą, a nie podmiotem rozpoczynającym wykonywanie działalności gospodarczej.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 lutego 2011 r. sygnatura IBPP1/443-1069/10/AL

UWAGA!
Od dnia 1 stycznia 2014 r. obowiązuje przepis (art. 113 ust. 11a) w ustawie VAT zgodnie z którym „Przepis ust. 11 (możliwość powrotu do zwolnienia od VAT nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia) stosuje się odpowiednio do podatnika będącego osobą fizyczną, który przed zakończeniem działalności gospodarczej utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, a następnie rozpoczął ponownie wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT".

Co ciekawe ustawodawca w uzasadnieniu tej zmiany nie określa jej jako nową regulację „Rozwiązanie to wyjaśnia wątpliwości co do równego traktowania podatników (osób fizycznych) którzy po przekroczeniu limitu zwolnienia nie zawieszają wykonywania działalności i obowiązuje ich roczny reżim powrotu do zwolnienia z tymi podatnikami, którzy po wejściu w opodatkowanie, kończą działalność, a następnie starają się uzyskać zwolnienie przysługujące osobom mają cym status podatników rozpoczynających prowadzenie działalności. Przepis precyzuje, że te dwie sytuację traktowane są jednakowo¹".

Źródło: uzasadnienie do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 805).

Janusz Piotrowski – konsultant podatkowy i specjalista ds. podatku VAT.  Swoją 10-letnią praktyczną wiedzę i doświadczenie w zakresie podatków zdobywał pracując m.in. w organach podatkowych. Obecnie pracuje w HLB  Zespole Doradców Podatkowych Jacek Czernecki sp. z o.o. , w Krakowie  (www.tax.com.pl). Autor licznych publikacji książkowych m. in. książek takich jak „podatek VAT”, „Jak prawidłowo wystawić faktury VAT”, „Podatek VAT – Komentarz do zmian”, „VAT 2011 – najnowsze zmiany” oraz opracowań z serii Egzamin na doradcę podatkowego - TESTY oraz PYTANIA OTWARTE oraz artykułów prasowych z zakresu podatku VAT (Gazeta Prawna, Twój Biznes, Forum Doradców Podatkowych, Akademia Biznesu Onet). Ceniony wykładowca Stowarzyszenia Podatników w Polsce i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Inne pozycje tego autora
Książka Zasady podatku VAT 2014 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Zasady podatku VAT 2014
Opracowanie Zasady podatku VAT 2014 w bardzo przyjazny sposób przybliża podstawowe zagadnienia związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług (VAT...
Cena: 55,00zł
Książka Podatek VAT 2011 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Podatek VAT 2011
* nowe stawki podatku VAT* nowy limit dla małego podatnika i prezentów małej wartości * zasady rozliczania VAT w eksporcie i WDT * VAT-7D or...
Cena: 79,00zł
Książka Zasady podatku i ewidencji VAT w 2011 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Zasady podatku i ewidencji VAT w 2011
Opracowanie w sposób praktyczny przedstawia podstawowe zagadnienia związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług. Poradnik jest wprowadzeniem w p...
Cena: 79,00zł
Książka Faktury 2013 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Faktury 2013
- wystawianie faktur przez podatników zwolnionych od VAT- obowiązkowe oraz nieobowiązkowe dane w fakturach- dodatkowe oznaczenia w przypadku niektóryc...
Cena: 30,00zł
Książka Vat 2013. Interpretacje i orzeczenia. Pytania, odpowiedzi, przykłady w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Vat 2013. Interpretacje i orzeczenia. Pytania, odpowiedzi, przykłady
Książka obejmuje stan prawny na 1 kwietnia 2013- zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT metodą kasową u małych podatników- ułatwienia dotyczące moż...
Cena: 69,00zł
Książka Samochody a VAT 2014 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Samochody a VAT 2014
Stan prawny na dzień 1 kwiecień 2014 r.Książka Samochody a VAT 2014 omawia zagadnienia związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi przez podat...
Cena: 39,00zł
... jest pusty