Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Uszczelnienie w systemie podatkowym w CIT Najważniejsze regulacje

Książka Uszczelnienie w systemie podatkowym w CIT Najważniejsze regulacje w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Wydawnictwo:  

C.H. Beck


Rok wydania:  

2021


Ilość stron:  214
ISBN:  
978-83-8235-127-9
Cena: 159zł
Opis
Uszczelnienie w systemie podatkowym w CIT Najważniejsze regulacje autorstwa Joanna Henzel, Mikołaj Jabłoński, Marek Wołyński to opracowanie najważniejszych zmian obejmujących uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie CIT

Wiele z wprowadzonych w ostatnich latach zmian ma rewolucyjny charakter, kształtujący nową rzeczywistość prawnopodatkową dla przedsiębiorców. Niestety liczba i doniosłość wprowadzanych zmian nie zawsze idzie w parze z precyzyjnością legislacyjną, co rodzi wątpliwości w zakresie interpretacji prawa podatkowego i jest przyczyną sporów na linii podatnik – fiskus.

Celem publikacji jest przedstawienie najważniejszych zagadnień dotyczących uszczelniania systemu podatkowego w zakresie CIT. Kluczową wartość prezentowanej publikacji to zestaw najważniejszych zmian prawnych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Poradnik zawiera ponadto zestaw autorskich wzorów dokumentów.

Książka odpowiada na następujące pytania:

    Jakie jest aktualne podejście organów podatkowych i sądów do kwestii tzw. limitowania kosztu zakupu usług niematerialnych (art. 15e ustawy o CIT)?
    Jakie jest aktualne podejście organów podatkowych i sądów do kwestii zaliczania do kosztów podatkowych wydatków z tzw. finansowania dłużnego (art. 15c ustawy o CIT)?
    Jak zmieniły się i jaki jest kierunek dalszych zmian przepisów dotyczących podatku u źródła?
    Czym jest exit tax i jakich przypadków może dotyczyć?
    Jak zmieniło się opodatkowanie spółek komandytowych i jakie są najważniejsze zagadnienia prawne i podatkowe z tym związane; gdzie istnieją wątpliwości interpretacyjne i potencjalne ryzyko sporu z fiskusem?

Najważniejsze zalety prezentowanej książki, dzięki którym szybciej wykonają Państwo swoje obowiązki i rozwiążą problemy z interpretacją przepisów prawa to:

    wyjątkowa aktualność publikacji (omówienie kluczowych nowelizacji z ostatnich 2 lat; od 2018 r. ),
    zbiór kilkuset najnowszych interpretacji indywidualnych i wyroków sądów administracyjnych odnoszących się do zagadnienia związanego z uszczelnieniem systemu podatkowego,
    dokładne i przejrzyste prezentowanie poszczególnych zagadnień,
    wyróżnienie w treści zagadnień ważnych i nowych,
    autorskiej wzory dokumentów z zakresu podatku u źródła.

Nabywając książkę, otrzymują Państwo:

    zebrane w jednym miejscu informacje o najważniejszych zmianach obejmujących uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie CIT a w szczególności podsumowanie – oparte o analizę kilkuset interpretacji i orzeczeń – aktualnej praktyki i stanowiska sądów administracyjnych;
    analizę przykładów „z życia", na bazie tego o co pytali podatnicy we wnioskach o interpretacje indywidualne.

Dodatkowo Czytelnicy otrzymają kilka autorskich wzorów dokumentów, w tym:

    Wniosek podatnika o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia;
    Wzory oświadczeń składanych dla celów podatku u źródła (beneficial owner, korzystanie ze zwolnień podatkowych).

Wiele miejsca w książce poświęcono tematowi spółek komandytowych. Jak wiadomo od 2021 r. spółki komandytowe oraz ich wspólnicy działają już w nowej rzeczywistości prawno-podatkowej, w której spółki komandytowe podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie przepisów PDOPrU. To sprawia, że prowadząc działalność w formie spółki komandytowej, należy uwzględnić nie tylko fakt podwójnego opodatkowania jej dochodów od 2021 r. ale i szereg innych, istotnych kwestii, które dotychczas nie były w ogóle brane pod uwagę przy prowadzeniu biznesu w ramach spółki komandytowej.

W publikacji przedstawiamy wybrane zagadnienia podatkowe, mające obecnie istotne znaczenie dla spółek komandytowych i ich wspólników. Dodatkowo w publikacji znajdują się wyjaśniania Ministerstwa Finansów w tym pt. „Rok obrotowy spółki komandytowej w związku z objęciem CIT". Dla Czytelnika bardzo wartościowe mogą być przykłady obrazujące zasady opodatkowania komandytariuszy spółki komandytowej, będących osobami fizycznymi, obowiązujące od 2021 r. i wiele innych konkretnych wyliczeń.

Dzięki temu opracowaniu Czytelnik poznaje też czym jest tzw. estoński CIT i czy dotyczy spółek komandytowych. Należy pamiętać, że Estoński CIT jest przeznaczony tylko dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, tj. dla spółek kapitałowych. Do korzystania z niego nie są uprawnieni pozostali przedsiębiorcy, działający np. w formie spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, jednoosobowej działalności gospodarczej.

Publikacja porusza następujące zagadnienia:

    Limitowanie kosztu zakupu usług niematerialnych,
    Analiza wybranych usług niematerialnych,
    Koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem towaru lub usług,
    Koszty refakturowane,
    Limitowanie a zwolnienie podatkowe dla podmiotów strefowych,
    Licencje,
    Koszty finansowania dłużnego,
    Transakcje podlegające opodatkowaniu,
    Mechanizm rozłożenia podatku na raty,
    Analiza wybranych interpretacji indywidualnych,
    Beneficial owner,
    Należyta staranność,
    Mechanizm pay and refund,
    Odroczenia stosowania nowych regulacji,
    Planowane dalsze zmiany,
    Ważność certyfikatów rezydencji podatkowej.
... jest pusty