Wejście w życie przepisów nowego
prawa zamówień publicznych to prawdziwa rewolucja w sektorze zamówień publicznych. Zamawiający i wykonawcy muszą zmierzyć się nie tylko z obszernością samego aktu (ponad 600 artykułów) i innym układem przepisów, ale przede wszystkim z całkowicie nowymi rozwiązaniami, które mogą budzić wiele pytań i niejasności.
Celem niniejszego komentarza jest praktyczna pomoc w zrozumieniu nowych regulacji poprzez wyjaśnienie przepisów ogólnych oraz interpretację ustanowionych w ustawie zasad, trybów i procedur.
Autorzy w przejrzysty i jasny sposób omawiają treść ustawy oraz wprowadzone nią elementy, takie jak innowacje, łańcuch dostaw, dokumenty zamówienia czy katalog klauzul abuzywnych. Analizują różnice pomiędzy poprzednim a nowym stanem prawnym, badając wpływ wprowadzonych zmian na dotychczasową praktykę udzielania zamówień, oraz wskazują miejsca, które mogą generować wątpliwości interpretacyjne i wprowadzać w błąd.
W książce zostały omówione zagadnienia związane z organami właściwymi w sprawach zamówień, środki ochrony prawnej, kwestie pozasądowego rozwiązywania sporów czy kar pieniężnych. Przytoczono również orzecznictwo sądowe, które pozostaje aktualne mimo zmiany przepisów (wyroki KIO, TSUE).
Drugie wydanie komentarza uwzględnia zmiany przepisów nowego pzp wprowadzone ustawą z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r., poz. 2275).