Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz 2014

Książka Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz 2014 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Chmielnicki Paweł


Wydawnictwo:  

LexisNexis


Wydanie:  1
Rok wydania:  

2014


Ilość stron:  1096
Oprawa:  miękka
Format:  B5
ISBN:  
978-83-278-0217-0
Do pobrania:
Cena: 189zł
Opis
Niniejszy komentarz to pierwsze wydanie książki, która co prawda nawiązuje do publikacji cieszącej się powodzeniem na rynku wydawniczym od blisko dziesięciu lat, ale jednak jest dziełem zupełnie nowym, w którym uwzględniono aktualny stan prawny, poglądy nauki i stanowiska organów orzekających w sprawach samorządowych. Został poszerzony skład zespołu autorskiego. Autorzy „nowi” opracowali całkowicie od podstaw rozległe partie tekstu, a w przypadku tez, które wyszły spod pióra siódemki dotychczasowych autorów, doszło do licznych modyfikacji zakresu odpowiedzialności za komentowanie poszczególnych artykułów ustawy.

Zupełnie od nowa został napisany rozdział 4 dotyczący aktów prawa miejscowego stanowionego przez gminę, zaś prawie w całości od nowa został przygotowany rozdział 2 o zakresie działania i zadaniach gminy, a także obszerny rozdział 3 regulujący zagadnienia władz gminy. Znaczne zmiany, jeśli chodzi o autorstwo poszczególnych tez, dotyczą także rozdziału 1 („Przepisy ogólne”) oraz rozdziału 10 opisującego nadzór nad działalnością komunalną.

W przypadku pozostałych rozdziałów autorzy dokonali obszernych uzupełnień i aktualizacji, które wynikają zarówno z nowelizacji przepisów samej ustawy o samorządzie gminnym, jak i z doniosłych zmian przepisów z nią powiązanych, np. z wejścia w życie ustawy – Kodeks wyborczy. Wszechstronność komentarza, będącego zarówno pełnowartościowym opracowaniem naukowym, jak i zbiorem wielu praktycznych wskazówek interpretacyjnych, wynika z doboru kolegium autorskiego, w skład którego wchodzą znani i cenieni przedstawiciele nauki prawa administracyjnego, dysponujący nie tylko wielką wiedzą teoretyczną, ale i osobistym doświadczeniem praktycznym (zob. informacje biograficzne zawarte na końcu książki). Autorzy operują bardzo bogatym dorobkiem literatury przedmiotu, orzeczeń i aktów prawnych. Dane o źródłach prawa i wiedzy prawniczej zostały uporządkowane w odrębnych wykazach, co pozwala Czytelnikowi na samodzielne pogłębianie znajomości argumentów wypracowanych w orzecznictwie i nauce.

Publikacja Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz 2014 jest przeznaczona dla prawników, którzy na co dzień spotykają się z problemami funkcjonowania samorządów lokalnych – sędziów sądów administracyjnych i powszechnych, członków Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, Regionalnych Izb Obrachunkowych i biur prawnych urzędów wojewódzkich, radców prawnych, adwokatów, notariuszy. Adresowana jest także do urzędników samorządowych oraz osób zajmujących się omawianymi zagadnieniami od strony naukowej. Może być również dużą pomocą dla parlamentarzystów, którzy otrzymują gotowe rozwiązania legislacyjne wraz z uzasadnieniem, oraz dla radnych i pracowników samorządu gminnego jako sui generis vademecum działalności.

„[…] opracowanie nie stanowi kolejnej, poprawionej wersji wcześniej wydanych komentarzy, lecz ma nowy jakościowo wymiar i pogląd ten wydaje się uzasadniony. Poza bowiem klasycznymi elementami każdego komentarza (warstwa opisowa i teoretyczna) zawiera ono nie tylko własne i umotywowane stanowisko Autorów w budzących kontrowersje poglądach doktryny czy orzecznictwa kwestiach szczegółowych, ale również wnioski de lege ferenda, które ich zdaniem usuną wątpliwości interpretacyjne” (z recenzji prof. nadzw. dr hab. Jerzego Paśnika).
Inne pozycje tego autora
Książka Komentarz do ustawy o samorządzie gminnym w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Komentarz do ustawy o samorządzie gminnym
Księgarnia poleca: Komentarz do ustawy o samorządzie gminnym Pod redakcją : Pawła Chmielnickiego Wydawca: Lexis...
Cena: 159,00zł
Książka Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz
Czwarte wydanie komentarza zawiera uzupełnienia i modyfikacje tekstu uwzględniające najnowsze poglądy nauki prawa i stanowiska organów orzekających w ...
Cena: 189,00zł
Książka Pochodzenie, tworzenie i efektywność prawa w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Pochodzenie, tworzenie i efektywność prawa
Pochodzenie, tworzenie i efektywność prawa to podręcznik akademicki, spełniający wymagania stawiane przed wieloautorską publikacją naukową. Jego podst...
Cena: 65,00zł
Książka Tworzenie instytucji gospodarki a ustawodawstwo polskie w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Tworzenie instytucji gospodarki a ustawodawstwo polskie
Autor podejmuje próbę wypełnienia luki w naukach prawnych, jaką jest brak opracowań ukazujących problematykę przyczyn tworzenia prawa z punktu widzeni...
Cena: 101,00zł
... jest pusty