Autorzy: Wydawnictwo: LexisNexis
Wydanie: 4
Seria: Komentarze LexisNexis
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 544
Oprawa: twarda
Format: B5
ISBN: 978-83-7806-903-4
Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz 2013. Wydanie 4 zawiera szczegółową analizę podstawowych instytucji pomocy społecznej: materialnoprawnych oraz z zakresu postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego. W publikacji szczególną uwagę zwrócono na działalność zakładów administracyjnych (domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych) oraz sprawowanie nadzoru i kontroli nad jednostkami administracyjnymi pomocy społecznej. W czwartym wydaniu uwzględniono m.in. zmiany systemowe wprowadzone ustawą z 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a także ustawą z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Znalazły się w nim również regulacje, które już zostały opublikowane, ale ich wejście w życie ustalono na 31 grudnia 2013 r. i 1 stycznia 2015 r. Dotyczą one instytucji superwizji w pomocy społecznej, uprawnień zawodowych i kompetencji superwizorów, a także limitów zatrudnienia pracowników socjalnych.
Dodatkowym walorem opracowania są wzory dokumentów niezbędnych do pracy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Komentarz adresowany jest przede wszystkim do pracowników urzędów administracji publicznej obsługujących organy pomocy społecznej. Będzie też pomocny pracownikom socjal-nym oraz pracownikom samorządowym zatrudnionym w ośrodkach pomocy społecznej, po-wiatowych centrach pomocy rodzinie i w regionalnych ośrodkach polityki społecznej.
Do publikacji Ustawa o pomocy społecznej. Komentarz 2013. Wydanie 4 dołączona jest CD zawierająca edytowalne wzory pism zamieszczone w książce.
Dr Wojciech Maciejko – adwokat, radca prawny, członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie, adiunkt w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu; specjalizuje się w obsłudze orzeczniczej ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie z obszaru całej Polski.
Dr Paweł Zaborniak – adiunkt w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu, referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Rzeszowie.