Autorzy: Wydawnictwo: ODDK
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 202
Oprawa: miękka klejona
Format: B5
ISBN: 978-83-7804-688-2
Umowy cywilnoprawne
Tworzenie umów dla potrzeb jednostek samorządowych jest o wiele trudniejsze niż dla przedsiębiorców, gdyż oprócz regulacji prawa cywilnego trzeba jeszcze pamiętać o wymogach finansów publicznych, w tym o dyscyplinie finansów publicznych. Sprawdzianem prawidłowości zawieranych umów jest nie tylko ich wykonanie w praktyce, ale także ich ocena przez liczne instytucje kontrolne.
Publikacja Umowy cywilnoprawne w praktyce jednostek samorządu terytorialnego (z suplementem elektronicznym) przeznaczona jest dla pracowników samorządowych, zajmujących się na co dzień przygotowywaniem projektów umów cywilnoprawnych. Publikacja dotyczy większości umów zawieranych w jednostkach samorządowych, będzie więc przydatna zarówno dla pracowników zajmujących się nieruchomościami, kwestiami organizacyjnymi, jak i dla tych, którzy zajmują się promocją czy różnymi formami współpracy z sektorem prywatnym.
Autorka w sposób prosty i syntetyczny przedstawia proces tworzenia i wykonywania umów w jednostkach samorządowych – począwszy od procedury poprzedzającej zawarcie umowy (konieczność uzyskania kontrasygnaty lub akceptacji głównego księgowego, ustalenie wartości przedmiotu zamówienia, wybór formy umowy), poprzez szczegółowe wyjaśnienie wszystkich elementów treści umowy, aż do jej zmiany lub rozwiązania. Nie pomija przy tym zagadnień budzących w praktyce najwięcej wątpliwości (zadatek i zaliczka, kary umowne, odsetki, rękojmia i gwarancja) oraz takich, które pojawiły się stosunkowo niedawno (stawka godzinowa, klauzula informacyjna zgodna z RODO). Wiele problemów zilustrowano przykładami.
Publikacja nie prezentuje rozwiązań uniwersalnych. Przygotowując umowę, za każdym razem zamawiający ma inny cel i co innego chce osiągnąć, nie jest możliwe opracowanie jednego wzoru umowy, który obowiązywałby zawsze i pasował do każdej sytuacji. Dlatego, proponując wzory umów, pozostawiono w nich dużo miejsca do wypełnienia przez przygotowującego umowę.
Do książki dołączony jest suplement elektroniczny, w którym znajdują się wzory umów zamieszczonych w książce. Plik suplementu należy pobrać przez Internet– instrukcja postępowania znajduje się w książce. Zainstalowanie suplementu wymaga systemu operacyjnego Windows.