Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: MONOGRAFIE
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 640
Oprawa: twarda
Format: B6
ISBN: 978-83-264-3327-6
Cena: 83zł
Nakład wyczerpany
Książka stanowi pierwsze w polskiej literaturze prawniczej monograficzne opracowanie problematyki systemu środków dyscyplinujących uczestników postępowania karnego.
W opracowaniu poruszono m.in. takie zagadnienia jak:
kryteria uznania danego rozwiązania prawnego za środek dyscyplinujący,
zakres uprawnień procesowych przysługujących osobom dyscyplinowanym,
proporcjonalność środka do realizowanych celów,
spójność systemu środków dyscyplinujących.
Odrębne rozważania poświęcono wątkom konstytucyjnym, aspektom proceduralnym i wykonawczym. Całość opracowania opiera się na analizie polskiego porządku prawnego z szerokim odwołaniem się do dorobku doktryny i orzecznictwa Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych.
Adresaci:
Publikacja adresowana jest nie tylko do praktyków wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, ale również do wszystkich uczestników postępowania karnego, wobec których możliwe jest zastosowanie środka dyscyplinującego, w tym m.in. świadków, biegłych, tłumaczy i specjalistów. Może ona zainteresować także teoretyków procesu karnego, doktorantów oraz aplikantów sądowych, prokuratorskichi adwokackich.
Jacek Kosonoga - doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, członek Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, autor ponad 70 publikacji z zakresu prawa karnego procesowego i materialnego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół problematyki środków przymusu, praw jednostki w procesie karnym oraz prawa dowodowego.