Autorzy: Wydawnictwo: C.H. Beck
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 342
ISBN: 978-83-255-6903-7
Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe - Stan prawny: październik 2014 r. Publikacja Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe to książka niezbędna dla pracodawców i specjalistów ds. płac w ich codziennej pracy, która w praktyczny i zrozumiały sposób odpowie na pytania związane z opodatkowaniem i oskładkowaniem świadczeń pozapłacowych dla pracowników, takich jak np. dofinansowanie do wypoczynku, ubezpieczenia grupowe, pakiety medyczne czy wyjazdowe imprezy integracyjne, uwzględniając nowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8.7.2014 r. (K 7/13), w którym sąd ten odniósł się do konkretnych świadczeń dla pracowników, precyzując ich status podatkowy.
Niniejsza książka Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe stanowi praktyczny poradnik, jak rozliczyć w ujęciu podatkowym i składkowym przyznane pracownikom świadczenia pozapłacowe.
Najważniejsze korzyści z zakupu książki Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe:
pozwoli zweryfikować już funkcjonującą politykę pozapłacową w zakładzie pracy pod kątem jej zgodności z wytycznymi zawartymi w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8.7.2014 r. (K 7/13);
pomoże pracodawcy stworzyć motywującą i korzystną podatkowo dla pracowników politykę pozapłacową;
będzie praktycznym narzędziem służącym na co dzień do prawidłowego i bezbłędnego rozliczania świadczeń pozapłacowych przyznanych pracownikom zarówno w ujęciu podatkowym, jak i składkowym dzięki zawartym w niej przykładom, przykładowym listom płac i wzorom najważniejszych dokumentów;
pomoże zapoznać się z najnowszym orzecznictwem sądowym i interpretacjami organów podatkowych dotyczącymi świadczeń pozapłacowych.
Pracodawcy oferują zatrudnionym dodatkowe benefity, aby przyciągnąć do swojej firmy lepszych fachowców, bardziej zmotywować ich do realizacji zadań i poprawić atmosferę współpracy. Proponują im np. pakiety medyczne, grupowe ubezpieczenia na życie, wyjazdowe imprezy integracyjne czy organizują dojazd do pracy. Część tych dodatkowych świadczeń z tytułu zatrudnienia ma na celu również zaspokojenie interesów samego zakładu pracy czy wykonanie przez niego obowiązków dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy słuszne jest zatem pobieranie od nich zaliczki na podatek dochodowy oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?
Z uwagi na to, że te odpowiedzi na te pytania nie były dotąd jednoznaczne i oczywiste, a są niezwykle istotne dla każdego, kto zajmuje się naliczaniem wynagrodzeń Wydawnictwo C.H.Beck przygotowało publikację: Świadczenia pozapłacowe – skutki podatkowe i składkowe
UWAGA! UWZGLĘDNIAMY WAŻNE ZMIANY!
Dnia 8.7.2014 r. Trybunał Konstytucyjny wydał niezwykle ważny dla wszystkich pracodawców i specjalistów ds. płac wyrok (K 7/13). Przede wszystkim w swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny:
podał dokładną definicję przychodu ze stosunku pracy z tytułu nieodpłatnych świadczeń, ustalając kryteria, których łączne spełnienie doprowadza do powstania przysporzenia po stronie pracownika;
wskazał moment, kiedy ten przychód po stronie pracownika powstaje;
odniósł się do konkretnych nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy, precyzując ich status podatkowy. Zajął się m.in. imprezami integracyjnymi, weekendowymi kursokonferencjami, darmowym zbiorowym dowozem do pracy, abonamentami medycznymi i ubezpieczeniami pracowników przy partycypacji pracodawcy.
Interpretacja nieodpłatnych świadczeń ze stosunku pracy dokonana przez Trybunał w powyższym wyroku nie zawsze jest zgodna z tym, co do tej pory twierdziły urzędy skarbowe. Dla przykładu – uznanie przez TK imprez wyjazdowych organizowanych przez pracodawcę za przedsięwzięcie pozbawione cech przychodu ze stosunku pracy pozostaje w sprzeczności z dotychczasowym orzecznictwem administracyjnym i stanowiskami organów podatkowych. W konsekwencji tego wyroku pracodawcy powinni zweryfikować swoje polityki pozapłacowe, w czym pomoże ta publikacja.
Książka Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe zawiera omówienie 21 najczęściej spotykanych świadczeń pozapłacowych przyznawanych pracownikom, wraz z dokładnym wyjaśnieniem, które z nich i kiedy podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu. Ponadto w przypadku każdego świadczenia wskazywane są odnoszące się do nich najnowsze interpretacje organów podatkowych i orzeczenia sądowe.
Książka Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe zawiera również:
przykłady, które w zrozumiały i przejrzysty sposób obrazują omawiane zagadnienia;
przykłady list płac, które uwzględniają przyznane świadczenia pracownikom;
wzory dokumentów, które są niezbędne do tego, aby dane świadczenie korzystało z preferencji podatkowych i/lub składkowych, np. umowa o używanie przez pracownika z prywatnego pojazdu w celach służbowych.
Księgarnia Ekonomiczna i Prawnicza ksiegarnia-wrzeszcz.pl poleca książkę Świadczenia pozapłacowe. Skutki podatkowe i składkowe