Książka Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady jest praktycznym kompendium, niezbędnym w codziennej pracy każdego księgowego jednostek sektora finansów publicznych, głównych księgowych, skarbników, a także kierowników tych jednostek.
Autorka szczegółowo omawia wszystkie sprawozdania budżetowe zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej, począwszy od zasad ich sporządzania, przez terminy składania, podmioty odpowiedzialne, aż po zasady składania korekt.
Całość opatrzona jest ciekawymi przykładami występujących w jednostkach operacji gospodarczych wraz ze wskazaniem ich właściwego ujęcia w poszczególnych sprawozdaniach.
Terminowe złożenie sprawozdania budżetowego jest bardzo istotne, a jego niezłożenie w terminie stanowi czyn naruszenia dyscypliny finansów publicznych, dlatego w jednym z rozdziałów przedstawiono szczegółowy terminarz składania sprawozdań.
W związku z tym, że przy sporządzaniu sprawozdań budżetowych popełnianych jest wiele nieprawidłowości – zarówno w jednostkach państwowych, jak i samorządowych – w opracowaniu przedstawiono najczęściej występujące nieprawidłowości ze szczególnym uwzględnieniem zapisów instrukcji, jak prawidłowo dane powinny być wykazane.
Ponadto w publikacji znaleźć można odpowiedzi na ponad sześćdziesiąt najczęściej zadawanych pytań o sprawozdania budżetowe w zakresie budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Autorka wyjaśnia m.in.:
W którym wierszu gmina sporządzająca sprawozdanie Rb-NDS powinna wykazać wolne środki z lat ubiegłych?
Czy jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek sporządzać sprawozdania zbiorcze Rb-27S i Rb-28S w okresach miesięcznych, w których sprawozdania nie są przekazywane za pośrednictwem regionalnej izby obrachunkowej do Ministerstwa Finansów?
Czy w sprawozdaniu Rb-27S w kolumnie 10 należy wykazywać należności pozostałe do zapłaty, w tym zaległości netto oraz roszczenia sporne, które są dochodzone na drodze sądowej?
Opracowanie uwzględnia zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej w 2018 r. i w 2019 r. oraz zmianę ze stycznia 2020 r. Zmiany te odnoszą się głównie do szczegółowości danych prezentowanych w sprawozdaniach.
Publikacja stanowi doskonałe narzędzie do codziennej pracy kierowników jednostek, skarbników, głównych księgowych, a przede wszystkim pracowników działów księgowości wszystkich jednostek sektora finansów publicznych sporządzających sprawozdania budżetowe. Znaleźć tutaj można szczegółowe omówienie wszystkich sprawozdań budżetowych wraz z praktycznymi przykładami oraz wypełnionymi wzorami sprawozdań.
W publikacji omówiono wszystkie sprawozdania zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z 9 stycznia 2018 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej. Znaleźć tutaj można ich szczegółowe omówienie wraz z praktycznymi przykładami oraz wypełnionymi wzorami sprawozdań.
Autorka w jasny i przystępny sposób opisuje zasady sporządzania sprawozdań, podmioty odpowiedzialne za ich sporządzanie, a także obowiązki w zakresie ich podpisywania i składania.
Publikacja stanowi doskonałe narzędzie niezbędne w codziennej pracy skarbników, głównych księgowych oraz wszystkich księgowych jednostek sektora finansów publicznych.