Książka Spółka komandytowo-akcyjna pod redakcją Andrzeja Kidyby zawiera kompleksową analizę teoretycznych i praktycznych problemów związanych z funkcjonowaniem spółki komandytowo-akcyjnej w obrocie gospodarczym. Poza zagadnieniami ogólnym, takimi jak konstrukcja jurydyczna spółki, szczegółowo omówiono proces utworzenia spółki, status wspólników, prowadzenie spraw i reprezentację spółki, odpowiedzialność wspólników w sferze stosunków zewnętrznych i wewnętrznych, rozwiązanie spółki oraz jej upadłość. Przybliżono również kwestie związane z charakterem prawnym rady nadzorczej i walnego zgromadzenia oraz rolą tych struktur w procesie prowadzenia spraw i reprezentacji spółki komandytowo-akcyjnej.
Adresaci:
Publikacja Spółka komandytowo-akcyjna adresowana jest zarówno do praktyków specjalizujących się w problematyce prawa spółek, w tym sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, aplikantów, jak i teoretyków prawa handlowego, a także do wspólników spółek komandytowo-akcyjnych.
Andrzej Kidyba - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik katedry prawa gospodarczego i handlowego uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalista w zakresie prawa handlowego, gospodarczego i cywilnego. ukończył aplikację sędziowską i zdał egzamin radcowski. autor ponad 200 publikacji, w tym kilkudziesięciu książek i opracowań naukowych: wielokrotnie wznawianych komentarzy, podręczników i monografii, glos, artykułów publikowanych w Polsce i za granicą, do najważniejszych zaliczyć można: pierwszy po wejściu w życie kodeksu spółek handlowych komentarz "Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Komentarz", "
Kodeks spółek handlowych. Objaśnienia", podręcznik "Prawo handlowe", monografie: "Dyrektor jako organ przedsiębiorstwa państwowego", "Legal persons" Bodies of authority", "Status prawny komandytariusza", "Atypowe spółki handlowe", "Handlowe spółki osobowe". redaktor i współautor opracowań: "
kodeks cywilny. Komentarz", "Spółka z oo w praktyce", "Aktualne umowy w obrocie gospodarczym", "Umowy gospodarcze według standardów unii europejskiej", "Ustawa o fundacjach. Komentarz" oraz wielu innych. jego praca doktorska została wyróżniona w konkursie redakcji "Państwo i Prawo" na najlepsze prace doktorskie i habilitacyjne, a rozprawa habilitacyjna otrzymała indywidualną nagrodę ministra edukacji narodowej, za niniejsze opracowanie "Kodeks spółek handlowych. Komentarz" t. I-II został uhonorowany Lubelską nagrodą naukową za wybitne osiągnięcia w roku 2004, zwaną Lubelskim Noblem; uznany człowiekiem roku 2006 województwa Lubelskiego przez miesięcznik "Forbes". współpracuje z wieloma ośrodkami naukowym za granicą. wykłada w Studienstiftung des Deutschen Volkes. jest konsulem honorowym Republiki Federalnej Niemiec; ekspert komisji sejmowych i Rządu RP.
Jakub Janeta - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego; radca prawny; współautor i organizator projektu Forum Prawa Spółek; specjalizuje się w problematyce prawa spółek, prawnych aspektów podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz e-commerce.
Karolina Tobolska-Grela - doktor nauk prawnych, wykładowca akademicki; ukończyła stacjonarne studia doktoranckie w Katedrze Prawa Gospodarczego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; autorka publikacji z zakresu prawa handlowego; posiada doświadczenie w obsłudze prawnej spółek, w tym spółek komandytowo-akcyjnych.