Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: MONOGRAFIE
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 356
Oprawa: twarda
Format: B6
ISBN: 978-83-264-3959-9
W książce ukazano zmiany w przestępczości i polityce karnej dokonujące się w okresie transformacji po 1989 r. Badanie danych pochodzących ze statystyki policyjnej oraz sądowej statystyki skazań prawomocnych pozwoliło na określenie skali stosowanej represji oraz ukazanie ewolucji praktyki sadowej w tej dziedzinie. Analiza orzecznictwa pokazała zarówno pozytywny kierunek zmian w wymiarze sprawiedliwości, jak i szereg niedociągnięć wskazujących zwłaszcza na niedostateczne wykorzystywanie nowych rozwiązań przyjętych w obowiązującej kodyfikacji karnej.
Badanie opinii społecznej w Polsce wobec problemów przestępczości i środków jej przeciwdziałania pozwoliło autorowi wykazać brak zasadności dwóch mitów - przypisywanej Polakom postawy bardzo represyjnego nastawienia do sprawców przestępstwa i domniemanej postawy ksenofobicznej Polaków.
"Bardzo dobrze, ze powstała książka, która zaprzecza mitom. Może stanowić dobra obronę społeczeństwa przed demagogia, populizmem tych, którzy chcą wykorzystać prawo karne w budowie swojej pozycji politycznej".
Prof. dr hab. Andrzej Zoll
Teodor Szymanowski - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych; były wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie na Wydziale Prawa w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie; autor wielu prac z zakresu prawa karnego, polityki karnej i kryminologii; prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego; ekspert sejmowy (wielokrotnie powoływany); współzałożyciel i działacz Stowarzyszenia Penitencjarnego "Patronat".