Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Przestępczość i polityka karna w Polsce. W świetle faktów, i opinii społeczeństwa w okresie transformacji

Książka Przestępczość i polityka karna w Polsce. W świetle faktów, i opinii społeczeństwa w okresie transformacji w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Szymanowski Teodor


Wydawnictwo:  

Wolters Kluwer S.A.


Wydanie:  1
Seria:  MONOGRAFIE
Rok wydania:  

2012


Ilość stron:  356
Oprawa:  twarda
Format:  B6
ISBN:  
978-83-264-3959-9
Cena: 105zł
Opis
W książce ukazano zmiany w przestępczości i polityce karnej dokonujące się w okresie transformacji po 1989 r. Badanie danych pochodzących ze statystyki policyjnej oraz sądowej statystyki skazań prawomocnych pozwoliło na określenie skali stosowanej represji oraz ukazanie ewolucji praktyki sadowej w tej dziedzinie. Analiza orzecznictwa pokazała zarówno pozytywny kierunek zmian w wymiarze sprawiedliwości, jak i szereg niedociągnięć wskazujących zwłaszcza na niedostateczne wykorzystywanie nowych rozwiązań przyjętych w obowiązującej kodyfikacji karnej.

Badanie opinii społecznej w Polsce wobec problemów przestępczości i środków jej przeciwdziałania pozwoliło autorowi wykazać brak zasadności dwóch mitów - przypisywanej Polakom postawy bardzo represyjnego nastawienia do sprawców przestępstwa i domniemanej postawy ksenofobicznej Polaków.

"Bardzo dobrze, ze powstała książka, która zaprzecza mitom. Może stanowić dobra obronę społeczeństwa przed demagogia, populizmem tych, którzy chcą wykorzystać prawo karne w budowie swojej pozycji politycznej".

Prof. dr hab. Andrzej Zoll

Teodor Szymanowski - profesor zwyczajny doktor habilitowany nauk prawnych; były wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie na Wydziale Prawa w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie; autor wielu prac z zakresu prawa karnego, polityki karnej i kryminologii; prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego; ekspert sejmowy (wielokrotnie powoływany); współzałożyciel i działacz Stowarzyszenia Penitencjarnego "Patronat".
... jest pusty