Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: MONOGRAFIE
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 324
Oprawa: twarda
Format: A5
ISBN: 978-83-264-3168-5
Ustawy regulujące działalność polskich banków należą do najczęściej zmieniających się przepisów w polskim porządku prawnym. Dzieje się tak głównie pod wpływem zmienności prawa europejskiego, które nasze regulacje muszą uwzględniać, a także ze względu na stałe poszukiwania, a następnie wprowadzanie nowych produktów bankowych, które mają za zadanie coraz lepiej spełniać oczekiwania klientów. W tej sytuacji autorzy postanowili przyjrzeć się tym instytucjom prawnym z zakresu prawa bankowego publicznego i prywatnego, które podlegają zmianom oraz zaproponować ich praktyczną wykładnię, użyteczną na chwilę obecną oraz zachowującą aktualność w dającej się przewidzieć przyszłości. Dokonano analizy takich zagadnień, które są szczególnie kontrowersyjne, i w zakresie których nie można jeszcze mówić o utrwalonych poglądach doktryny i judykatury.
W opracowaniu czytelnicy znajdą wyjaśnienia dotyczące: kart płatniczych, corporate governance, outsourcingu bankowego, spreadów walutowych, ochrony depozytów, bankowości konsumenckiej i pozycji Komisji Nadzoru Finansowego w polskim systemie bankowym.
Adresaci:
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla praktyków sektora bankowego, prawników i pracowników urzędów. Może być także przydatna dla osób uczących się bankowości - studentów kierunków prawniczych i ekonomicznych oraz osób rozpoczynających pracę w banku, albo zamierzających doskonalić swoją wiedzę z tego zakresu.
Wojciech Góralczyk - doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Akademii Leona Koźmińskiego, od 1997 r. kierownik Katedry Administracji i Prawa Administracyjnego na tej uczelni, w latach 1994-2000 dyrektor Departamentu Prawnego Banku Handlowego w Warszawie S.A., a w latach 20002013 radca prawny w Centrali PKO Banku Polskiego S.A.
Andrzej Michór - doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia -Krzyków; autor ponad 60 publikacji, głównie z zakresu prawa rynków finansowych, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym, oraz problematyki odpowiedzialności administracyjnej.
Edyta Rutkowska-Tomaszewska - doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego; autorka licznych publikacji naukowych z zakresu prawa bankowego, prawa usług fi nansowych (uwzględniających szczególnie ochronę klienta, zwłaszcza konsumenta), a także prac dotyczących rynku fi nansowego, poruszających przede wszystkim tematykę nadzoru fi nansowego.
Piotr Stanisławiszyn - doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, pełniący obowiązki kierownika, sędzia Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Prawa Finansowego "Aureus" w Opolu; autor blisko 80 publikacji z zakresu prawa bankowego, podatkowego i finansów publicznych.
Agnieszka Żygadło - doktor nauk prawnych. Tytuł naukowy uzyskała w Instytucie Nauk Prawno-Administracyjnych Uniwersytetu Warszawskiego. W 2011 r. zdała pozytywnie egzamin radcowski. Od niespełna dziesięciu lat związana jest z sektorem bankowym. Ceniona autorka wielu publikacji w specjalistycznych periodykach. Zajmuje się problematyką tajemnicy bankowej, ochrony danych osobowych i outsourcingiem czynności bankowych.