Opinie o nas
Opinie o nas na opineo.pl
Opinie o nas na allegro.pl
Kategorie
Zobacz również

Prawo zobowiązań Umowy nienazwane System Prawa Prywatnego Tom 9 Wydanie 2

Książka Prawo zobowiązań Umowy nienazwane System Prawa Prywatnego Tom 9 Wydanie 2 w ksiegarnia-wrzeszcz.pl

Autorzy:  

Katner Wojciech


Wydawnictwo:  

C.H. Beck


Wydanie:  2
Seria:  System Prawa Prywatnego
Rok wydania:  

2015


Ilość stron:  1152
Oprawa:  twarda
ISBN:  
978-83-255-7355-3
Cena: 295zł
Opis
Prawo zobowiązań – umowy nienazwane. System Prawa  Prywatnego. Tom 9 został poświęcony zagadnieniom prawa umów – umowom nienazwanym. Ze względu na rozwój gospodarczy, jego umiędzynarodowienie stale tworzone są w obrocie nowe umowy, które nie odpowiadają przesłankom zawartym w regulacji ustawowej umów nazwanych i funkcjonują w obrocie jako umowy nienazwane.

Rozdział I. Pojęcie umowy nienazwanej zawiera omówienie takich zagadnień jak: zasada wolności (swobody) umów jako podstawa normatywna do konstruowania umów nienazwanych, umowy nazwane – przesłanki wyodrębnienia, a także umowy nienazwane – istota wyodrębnienia w teorii i w praktyce (m.in. cechy, przesłanki i rodzaje).

Rozdział II. Umowy w obrocie rzeczami (w obrocie towarowym) zawiera szczegółowe omówienie dotyczące takich kwestii jak:
    pozakodeksowe umowy sprzedaży, m.in. sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa, sprzedaż wysyłkowa, sprzedaż z zastrzeżeniem losowania nagród, sprzedaż specyfikacyjna, sprzedaż z rabatem, sprzedaż na przedpłaty, sprzedaż piramidalna, sprzedaż w systemie argentyńskim;
    umowy kompensacyjne (ogólna charakterystyka, tryb zawarcia i treść, charakter prawny).

W Rozdziale III. Umowy w pośrednictwie handlowym Autorzy szczegółowo omawiają umowę zlecenia maklerskiego, umowę akwizycyjną, umowę dystrybucyjną, umowę factoringu, umowę forfaitingu, umowy powiernicze.

W Rozdziale IV. Umowy o świadczenie usług szczegółowej analizie poddano poszczególne typy umów nienazwanych: umowy o świadczenie usług medycznych, umowy związane z obrotem pieniężnym, umowy outsourcingu, umowy internetowe, umowy nienazwane w działalności energetycznej.

Rozdział V. Umowy nienazwane w działalności transportowej dotyczy następujących tematów:
    umowa czarteru (charakterystyka, pojęcie i charakter prawny, strony umowy, właściwości stosunku czarteru, prawa i obowiązki stron);
    umowa przewozu multimodalnego (m.in. omówienie pojęcia ,,przewozu multimodalnego’’ i przesłanek rozwoju transportu multimodalnego);
    umowa pomocnicze (umowy o dostępie i korzystaniu z węzłów i tras komunikacyjnych oraz o usługi pilotażowe, umowy o wykonanie czynności ładunkowych, szczególne umowy w transporcie kolejowym).

Rozdział VI. Papiery wartościowe i czynności bankowe zawiera omówienie założeń metodologicznych klasyfikacji umów jako nienazwanych oraz następujących rodzajów umów m.in.: umowa o oferowanie publiczne papierów wartościowych, umowa gwarancji zamknięcia oferty publicznej, umowa o stabilizowanie kursu giełdowego akcji, umowa o sponsorowaną emisję kwitów depozytowych, umowa dotycząca instrumentów pochodnych od papierów wartościowych.

Rozdział VII. Ubezpieczenia gospodarcze zawiera szczegółowe omówienie następujących tematów:
    umowa reasekuracja (ogólna charakterystyka, geneza, tryb zawarcia umowy oraz zakończenie stosunku prawnego reasekuracji);
    umowa brokerska (geneza, pojęcie oraz rodzaje pośrednictwa ubezpieczeniowego, ogólna charakterystyka umowy brokerskiej, omówienie sytuacji prawnej brokera w relacjach z ubezpieczycielem oraz prowizja brokerska).

Rozdział VIII. Prawa na dobrach niematerialnych i własność przemysłowa dotyczy następujących rodzajów umów:
    umowa franchisingu;
    umowa know-how;
    umowa o udostępnienie tajemnicy przedsiębiorstwa.

Rozdział IX. Umowy strukturalne i organizacyjne w gospodarce zawiera omówienie następujących umów:
    umowy dotyczące przedsiębiorstwa (m.in. omówienie umowy o zbycie przedsiębiorstwa, o przekazywanie zysku, o zarządzanie przedsiębiorstwem oraz umowy w sprawie due diligence przedsiębiorstwa);
    umowy o wspólne przedsięwzięcie (joint venture);
    umowy koncernowe – problem regulacji art. 7 KSH;
    umowa o współpracę gospodarczą (kooperacja jako zjawisko ekonomiczne i prawne, konstrukcja stosunku kooperacyjnego);
    umowy założycielskie.

Drugie wydanie tomu jest związane z licznymi zmianami stanu prawnego dotyczącego prezentowanych umów. Ogromne wpływ na treść tomu miała omawiana dogłębnie zmiana z obowiązującej od 25.12.2014 r. ustawy o prawach konsumenta. Szczególnie została ona skomentowana w rozdz. II przy omawianiu pozakodeksowych umów sprzedaży.

Zmiany legislacyjne dotyczą także umów offsetowych w związku z wprowadzeniem nowej ustawy regulującej te zagadnienia – ustawy z 26.6.2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Zasadnicze zmiany dotyczą także umów internetowych. W tomie zostały omówione także rozwiązania, które będą stosowane od 1.7.2016 r. w związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym.

Autorzy opisują także zmiany dotyczące Kodeksu cywilnego (Druk sejmowy Nr 2678), dotyczące zmian związanych z informatyzacją postępowania cywilnego i elektroniczną formą umów. Obejmuje on unormowania liberalizujące przepisy o formie czynności prawnych; wprowadzające nowe ujęcie dokumentu w postępowaniu cywilnym (dokumentu elektronicznego); zwiększające dostęp do sądu przez poszerzenie katalogu spraw, które mogą być rozpoznawane w postępowaniach elektronicznych. oraz dające możliwości wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i dokonywania doręczeń elektronicznych, także w tradycyjnych postępowaniach cywilnych.

Prezentowany tom jest wynikiem zbiorowego wysiłku grona wybitnych autorów, takich jak prof. zw. dr hab. Wojciech J. Katner, cenionych specjalistów w swoich dziedzinach, praktyków, a także pracowników uczelni wyższych, reprezentujących różne ośrodki naukowe i różne środowiska. Poszczególne rozdziały są owocem wieloletnich studiów nad danym zagadnieniem, poprzedzonych licznymi publikacjami.
Inne pozycje tego autora
Książka Prawo handlowe po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w ksiegarnia-wrzeszcz.pl
Prawo handlowe po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej
Nigdy jeszcze Zjazd Katedr Prawa Handlowego nie zgromadził tak wielu (prawie 300) uczestników, w tym wybitnych przedstawicieli nauki ze wszystkich...
Cena: 149,00zł
... jest pusty