Autorzy: Wydawnictwo: LexisNexis
Wydanie: 3
Seria: Wielkie komentarze
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 885
Oprawa: twarda
Format: B5
ISBN: 978-83-7806-860-0
Prawo zamówień publicznych. Komentarz 2013. Wydanie 3 jest opracowaniem, które można wykorzystać w praktyce w poszczególnych procedurach zamówień publicznych, a także w postępowaniu sądowym. Opracowanie to porządkuje najważniejsze problemy zamówień publicznych, m.in.:
– co należy rozumieć przez określenie „poleganie na wiedzy i doświadczeniu czy potencjale technicznym”,
– kiedy ze względów technicznych można udzielać zamówień z wolnej ręki temu samemu podmiotowi,
– jak orzekać o zwrocie wadium,
– w jakiej sytuacji można odrzucić ofertę zawierającą rażąco niską cenę.
Autorzy swoje poglądy odnoszą do uregulowań zawartych w unijnych dyrektywach dotyczących zamówień publicznych: klasycznej, sektorowej i najnowszej dyrektywie obronnej. Istotną część uwag Autorzy poświęcają ocenie wyroków Krajowej Izby Odwoławczej, wskazują także na tendencje orzecznicze.
Obecne, trzecie wydanie publikacji, zawiera omówienie najnowszej ustawy zmieniającej, która weszła w życie 20 lutego 2013 r., a także implementowanych przepisów dyrektywy obronnej. Nowelizacja ta ma umożliwić dokonywanie lepszych jakościowo dostaw, usług i robót budowlanych w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa.
Komentarz przeznaczony jest zarówno dla zamawiających, jak również i wykonawców, a także dla ich pełnomocników będących adwokatami bądź radcami prawnymi.
Stan prawny na 1 kwietnia 2013 roku
Stefan Babiarz – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, autor wielu publikacji, przede wszystkim z zakresu prawa podatkowego, a także prawa administracyjnego.
Zbigniew Czarnik – profesor Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, specjalizuje się w zagadnieniach związanych z majątkowymi podstawami funkcjonowania samorządu terytorialnego, gospodarką nieruchomościami, postępowaniem sądowoadministracyjnym i zamówieniami publicznymi, autor kilkudziesięciu publikacji obejmujących wskazaną problematykę.
Dr Paweł Janda – Prezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie, od 2000 r. orzeka w sprawach gospodarczych, pełni funkcję kierownika sekcji ds. upadłościowych i naprawczych, autor publikacji naukowych z dziedziny prawa upadłościowego i naprawczego.
Piotr Pełczyński – sędzia, autor kilkunastu publikacji z zakresu prawa cywilnego.