Autorzy: Wydawnictwo: LexisNexis
Wydanie: 2
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda
Format: B5
ISBN: 978-83-7806-511-1
Zmiany na rynku mieszkaniowym oraz w sposobie zarządzania nieruchomościami, spowodowane zarówno dynamicznym rozwojem budownictwa deweloperskiego, jak i przekształceniami własnościowymi w zasobach spółdzielni mieszkaniowych, spowodowały, że konieczne stało się opracowanie drugiego zaktualizowanego i znacznie rozszerzonego wydania niniejszej publikacji. W praktyczny sposób, z wykorzystaniem dorobku orzeczniczego Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, omówiono problematykę związaną z tak ważną instytucją prawa mieszkaniowego, uregulowaną w kilku ustawach: o własności lokali, o spółdzielniach mieszkaniowych, o dodatkach mieszkaniowych, o ochronie praw lokatorów, a także w unormowaniach dotyczących służb mundurowych.
Książka składa się z trzech części. W pierwszej autor omawia zagadnienia związane z własnością lokalu, spółdzielczym własnościowym i lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego, jego najmem, użyczeniem, a także przedstawia problematykę przydziału kwatery oraz najmu lokali służbowych. Analizuje rodzinne i quasi-rodzinne tytuły zależne do korzystania z mieszkania. Szczegółowo opisuje tematykę zarządzania prawami do lokali mieszkalnych we wspólnotach mieszkaniowych oraz w spółdzielniach mieszkaniowych.
Druga część publikacji to klasyczny komentarz do ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz do ustawy o dodatkach mieszkaniowych.
Część trzecia zawiera szeroki katalog wzorów pozwów i wniosków sądowych niezwykle przydatnych dla osób uprawnionym do mieszkań (dochodzenia przez nich określonych roszczeń) lub osób, których prawa są naruszane przez zarządców, właścicieli budynków lub wynajmujących lokale. Wzory te zostały opatrzone uwagami odnoszącymi się do danego rodzaju postępowania, a także postępowań podobnych.
Niniejsze opracowanie jest adresowane przede wszystkim do prawników praktyków: adwokatów, radców prawnych i sędziów, a także osób dysponujących prawami do mieszkań oraz właścicieli i zarządców nieruchomości zabudowanych.
Roman Dziczek – sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie; specjalista w zakresie prawa rzeczowego i spółdzielczego; autor opracowań i komentarzy dotyczących szeroko rozumianej problematyki mieszkaniowej i nieruchomości.