Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Seria: Akademicka Prawa
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 284
Oprawa: miękka
Format: B5
ISBN: 978-83-264-9167-2
Stan prawny: 1 lipca 2015 r.
Niniejszy podręcznik wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów ekonomii i innych kierunków nieprawniczych, na których odbywają się zajęcia z szeroko rozumianego prawa gospodarczego. Treść publikacji, jej struktura oraz język odpowiadają na podstawowe problemy tej grupy odbiorców, do których należą: skomplikowana materia, specjalistyczna terminologia i nierzadko abstrakcyjność problemów prawnych dla praktyków biznesu. Zakres tematyczny książki łączy w jedną całość wszystkie najważniejsze elementy składające się na prowadzenie działalności gospodarczej, dając pełne spojrzenie na prawne aspekty prowadzenia firmy. Podręcznik pisany jest z punktu widzenia przedsiębiorcy i możliwych scenariuszy w jego rzeczywistej działalności.
By zapewnić kompletność opracowania, a jednocześnie przedstawić poszczególne zagadnienia w odpowiedniej perspektywie, dobór tematów jest niezwykle szeroki. Obejmuje on także materie, które zwykle wykraczają poza ramy prawa gospodarczego, takie jak np. nowe technologie w biznesie czy instrumenty finansowe. Wiele uwagi poświęcono elementom podatkowym, rachunkowym i księgowym, a także problemom dotykającym bezpośrednio menedżerów zarządzających firmami.
Podstawowym założeniem redakcyjnym jest nacisk na praktykę stosowania przepisów i zminimalizowanie elementów teoretycznoprawnych. W tekście umieszczono odnośniki do właściwych regulacji, a każdy rozdział jest poprzedzony wykazem aktów prawnych i sugerowanej literatury. Tytułowane akapity i sieć wewnętrznych odesłań ułatwią poruszanie się i odnajdywanie poszukiwanych tematów, a całość uzupełniono o indeks rzeczowy.
Istotnym atutem publikacji jest aktualność omawianych kwestii. Uwzględniono m.in. najnowszą ustawę - Prawo restrukturyzacyjne, a także ciągle zmieniające się nowe technologie mające znaczenie dla obrotu gospodarczego.
Podręcznik został przygotowany przez zespół autorów, którzy w większości są pracownikami Katedry Prawa Wydziału Finansów i Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Osoby te mają bogate doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu prawa dla studentów uczelni ekonomicznych, a jednocześnie są praktykami (radcami prawnymi i adwokatami). Redaktorami naukowymi są prof. zw. dr hab. Antoni Witosz i dr hab. Aleksander Jerzy Witosz, prof. UE w Katowicach - autorzy licznych prac z zakresu prawa spółek i prawa upadłościowego, w tym cenionego komentarza do ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.