Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: Monografie
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 316
Oprawa: twarda
Format: A5
ISBN: 978-83-264-8439-1
Stan prawny: 1 lipca 2015 r.
Książka stanowi pogłębione studium instytucji urlopu wypoczynkowego, przedstawione zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym.
W monografii zaprezentowano takie zagadnienia jak:
nabycie, wymiar i udzielenie urlopu wypoczynkowego,
sytuacja prawna osoby pozostającej na urlopie,
charakter prawny urlopu wypoczynkowego,
prawo do wypoczynku w świetle prawa międzynarodowego i europejskiego.
W opracowaniu zwrócono szczególną uwagę na kwestie budzące najwięcej wątpliwości w praktyce, takie jak: urlop na żądanie, odwołanie pracownika z urlopu, urlop w okresie wypowiedzenia.
Publikacja jest przeznaczona dla pracodawców, pracowników działów kadr i HR, inspektorów pracy. Zainteresuje również radców prawnych, adwokatów specjalizujących się w prawie pracy oraz przedstawicieli nauki tej dziedziny prawa.
"Recenzowana praca jest obszernym i wieloaspektowym studium instytucji urlopu wypoczynkowego. W pierwszej kolejności należy podkreślić trafność doboru tematu. Problematyka urlopów wypoczynkowych od kilkudziesięciu lat nie była przedmiotem poważnego, monograficznego opracowania. Materia ta była opracowywana głównie w komentarzach do kodeksu pracy, a taka formuła zakłada pewne ograniczenia, zwłaszcza w sferze refleksji teoretycznej. Instytucja urlopu wypoczynkowego w pełni zatem zasługiwała na kompleksową, pogłębioną analizę".
Dr hab. Monika Latos-Miłkowska