Publikacja
Prawo do odliczenia VAT w świetle orzecznictwa TSUE dotyczy najważniejszego, z punktu widzenia praktyków i teoretyków prawa, elementu
podatku VAT – prawa do odliczenia podatku naliczonego. Stan prawny: 1 kwietnia 2018 r.
Książka dotyczy najważniejszego, z punktu widzenia praktyków i teoretyków prawa, elementu podatku VAT – prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Obszarem szczególnego zainteresowania władz skarbowych w zakresie prawa do odliczania podatku VAT jest zasada dobrej wiary oraz zasada zakazu nadużycia prawa.
Kwestia odliczenia podatku naliczonego dotyczy praktycznie wszystkich przedsiębiorców, w tym rozpoczynających działalność gospodarczą. Autorzy skoncentrowali się na najważniejszych kwestiach związanych z odliczaniem podatku naliczonego przybliżając wszystkie zasady wypracowane przez bogate orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz prezentując wybrane poglądy rzeczników generalnych, w tym:
warunki powstania prawa do odliczenia,
zasady odliczania proporcjonalnego (w sytuacji wykonywania czynności pozostających poza systemem
VAT, czynności na potrzeby prywatne, czynności zwolnionych z VAT i opodatkowanych VAT),
warunki realizacji prawa do odliczenia,
ograniczenia w tym odliczaniu oraz
dotyczące klauzuli stand still (czyli zasada niepogarszania sytuacji prawnej podatnika).
zasady korekt podatku naliczonego, będących integralną częścią systemu odliczania,
system korekt w odniesieniu do dóbr inwestycyjnych z systemem opodatkowania użytku prywatnego tych dóbr,
zagadnienia związane z działaniem w dobrej wierze oraz przypadki zaistnienia nadużycia prawa, sięgając również do reprezentatywnego orzecznictwa NSA.
W opracowaniu zawarto także odniesienie wyspecyfikowanych w orzecznictwie TSUE zasad unijnych do polskich regulacji w zakresie podatku od towarów i usług. Wskazano na przyjęte sposoby implementacji oraz zasygnalizowano potencjalne obszary budzące wątpliwości co do pełnej zgodności z przepisami unijnymi.