Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: BIBLIOTEKA PRZEGLĄDU PODATKOWEGO
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 452
Oprawa: twarda
Format: B6
ISBN: 978-83-264-3215-6
Stan prawny: 1.03.2014 r.
Publikacja Prawo celne i podatek akcyzowy. Kierunki przeobrażeń i zmian przedstawia węzłowe problemy dotyczące cła i akcyzy, jakie pojawiły się w praktyce organów i podmiotów gospodarczych po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Podejmowane próby uporządkowania tych zagadnień wskazują na kierunki zmian i przeobrażeń w tych dwóch obszarach danin publicznych.
Autorzy odwołują się przede wszystkim do swojej praktyki, dzięki czemu czytelnik otrzymuje wiarygodną informację o dominującym stanowisku organów celnych i sądów administracyjnych w szeregu kwestii pojawiających się w działalności podmiotów gospodarczych, zwłaszcza tych, które dokonują obrotu wyrobami akcyzowymi oraz utrzymują kontakty handlowe z krajami spoza UE.
Poszczególne zagadnienia zostały przedstawione w sposób zwięzły i przystępny, z odwołaniem do dorobku doktryny i judykatury, dzięki czemu w publikacji znaleźć można propozycje rozwiązań konkretnych problemów praktycznych w zakresie regulacji celnych i podatku akcyzowego.
Adresaci:
Książka Prawo celne i podatek akcyzowy. Kierunki przeobrażeń i zmian przeznaczona jest przede wszystkim dla podatników podatku akcyzowego oraz podmiotów uczestniczących w obrocie towarowym z krajami trzecimi. Będzie pomocna także w praktyce agentów celnych, doradców podatkowych, księgowych i pracowników biur rachunkowych obsługujących uczestników obrotu handlowego z krajami spoza UE i podatników podatku akcyzowego. Zainteresuje również radców prawnych oraz pracowników administracji celnej.
"Recenzowana książka może zainteresować osoby zajmujące się praktyką stosowania prawa celnego i podatkowego. Z pewnością opracowania stanowią modelowy przykład tekstów zarazem praktycznych, jak i przygotowanych bardzo dobrze warsztatowo. Za istotny walor publikacji należy uznać jej zróżnicowaną tematykę i zróżnicowanie doświadczeń zawodowych autorów".
Dr hab. Wojciech Morawski, UMK w Toruniu
Tomasz Nowak - funkcjonariusz Służby Celnej w Izbie Celnej w Opolu, członek Stowarzyszenia Prawa Finansowego "Aureus" w Opolu, autor kilkunastu publikacji z zakresu prawa celnego, podatkowego i administracyjnego.
Piotr Stanisławiszyn - doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, pełniący obowiązki kierownika, sędzia Sądu Rejonowego w Strzelcach Opolskich, stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia Prawa Finansowego "Aureus" w Opolu; autor blisko 80 publikacji z zakresu prawa bankowego, podatkowego i finansów publicznych.