Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Seria: MONOGRAFIE
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 348
Oprawa: twarda
Format: B6
ISBN: 978-83-264-3992-6
Cena: 85zł
Nakład wyczerpany
Stan prawny: 30.09.2012 r.
W monografii Pozycja prawna oskarżonego z zaburzeniami psychicznymi przedstawiono analizę szeregu instytucji prawnych związanych ze specyficzną sytuacją oskarżonego z zaburzeniami psychicznymi. Autor szczegółowo omawia zagadnienia związane z:
-zasadą domniemania niewinności,
-zdolnością do dokonywania czynności procesowych,
-zawieszeniem postępowania,
-swobodą wypowiedzi osoby przesłuchiwanej,
-ochroną tajemnicy psychiatrycznej.
W książce Pozycja prawna oskarżonego z zaburzeniami psychicznymi szczególną uwagę poświęcono problematyce prawa do obrony, m.in. w kontekście instytucji konsensualnych. Omówiono też kwestie kolizji celów procesu z leczeniem osób zaburzonych psychicznie oraz dylematów orzeczniczych związanych ze stosowaniem reguły in dubio pro reo.
Osobna część została poświęcona sytuacji prawnej osób niepoczytalnych oraz problematyce dowodowego znaczenia wywiadu lekarskiego w postępowaniu karnym. W tym kontekście zwrócono też uwagę na pozycję prawną lekarza występującego w roli biegłego. Omawiane zagadnienia w dużej mierze zilustrowano przykładami z praktyki sądowej.
Adresaci:
Monografia Pozycja prawna oskarżonego z zaburzeniami psychicznymi jest adresowana nie tylko do prawników (sędziów, adwokatów, prokuratorów), ale także do psychiatrów, psychologów i innych osób, które zajmują się problematyką osób z zaburzeniami psychicznymi.
Sebastian Ładoś - doktor nauk prawnych, sędzia orzekający w sprawach karnych. Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania naukowe związane są z problematyką psychiatryczną, psychologiczną i seksuologiczną w prawie karnym.