Autorzy: Wydawnictwo: Wolters Kluwer S.A.
Wydanie: 1
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka
Format: B5
ISBN: 978-83-264-4511-8
Cena: 58zł
Nakład wyczerpany
Stan prawny: 1.09.2013 r.
Publikacja Pomoc społeczna. Wybrane instytucje pomocy rodzinie i dziecku stanowi kompleksową analizę regulacji prawnych dotyczących pomocy społecznej w Polsce. Autorzy przedstawiają pomoc społeczną jako złożony, ale jednocześnie spójny system, wyodrębniając i omawiając najważniejsze jego elementy: cele, zasady i wartości, organy i zakres ich działania, jednostki organizacyjne, system świadczeń, system opieki nad rodziną i dzieckiem oraz zadania i uprawnienia pracowników socjalnych.
Głównymi walorami opracowania Pomoc społeczna. Wybrane instytucje pomocy rodzinie i dziecku są:
-kompleksowość - omówiono najważniejsze zagadnienia z zakresu problematyki pomocy społecznej;
-oryginalność ujęcia - jest to jedyne na rynku opracowanie ukazujące działanie pomocy społecznej jako wieloelementowego, ale jednocześnie spójnego systemu z uwzględnieniem nowych instytucji tworzonych na mocy przepisów ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej;
-wnikliwa analiza rozwiązań prawnych dotyczących pomocy społecznej w Polsce;
-przejrzysta struktura;
-prosty, zrozumiały język;
-bogata bibliografia, w tym liczne pozycje literatury zagranicznej.
Adresaci:
Książka Pomoc społeczna. Wybrane instytucje pomocy rodzinie i dziecku skierowana jest do szerokiego kręgu odbiorców zainteresowanych problematyką pomocy społecznej, w szczególności studentów prawa i administracji, absolwentów uzupełniających swoją wiedzę w ramach szkoleń i studiów podyplomowych. Będzie pomocna także praktykom, w tym pracownikom urzędów samorządowych, jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, jak również podmiotom niepublicznym wykonującym zadania z zakresu pomocy społecznej.
Bartosz Kołaczkowski - doktor nauk prawnych; adiunkt w Zakładzie Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu; doświadczony dydaktyk; kilkukrotny laureat konkursów na najlepszego wykładowcę; specjalizuje się w prawie administracyjnym, a w szczególności w prawie samorządowym; autor kilkudziesięciu opracowań naukowych.
Małgorzata Ratajczak - doktorantka w Katedrze Prawa Finansowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, beneficjentka stypendium naukowego; jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół prawa finansowego oraz prawa administracyjnego; autorka licznych publikacji z tych dziedzin prawa, w szczególności dotyczących finansów samorządu terytorialnego.